tabletki-antykoncepcyjne
14 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zasady doboru antykoncepcji hormonalnej

Tabletki  hormonalne to obecnie najpopularniejsza z form antykoncepcji stosowanych przez kobiety w Polsce. Przyjmowanie antykoncepcji doustnej jest tak często wybieraną metodą zabezpieczania się przed ciążą, ponieważ to właśnie kobiecie pozostawia pełną kontrolę nad decyzją po posiadaniu potomstwa. Jej stosowanie jest proste, a same tabletki nie muszą być bardzo drogie. Jednak wybór właściwej antykoncepcji hormonalnej zawsze powinien być sprawą indywidualną.

Znaczenie właściwego doboru antykoncepcji – skutki uboczne

Zdarza się, że w do gabinetu przychodzą kobiety, które proszą o przepisanie konkretnych tabletek antykoncepcyjnych, kierując się wyłącznie opinią znajomych, zadowolonych z działania danego środka – mówi specjalista z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Tychach.

Należy jednak pamiętać, że dobór właściwej metody antykoncepcji musi opierać się na indywidualnych predyspozycjach danej pacjentki, toteż zawsze powinien być poprzedzony szczegółowym wywiadem i badaniem.

Ciało każdej z nas jest inne, dlatego inaczej reagujemy na różne tabletki hormonalne. Przyjmowanie źle dobranych hormonów może odbijać się na samopoczuciu kobiety w różnoraki sposób. Do najczęstszych skutków ubocznych nieprawidłowo dobranej antykoncepcji doustnej należy przybieranie na wadze, nudności, pogorszenie nastroju i spadek libido.

Jak wybrać właściwą antykoncepcję?

Wybierając rodzaj antykoncepcji hormonalnej, lekarz ginekolog musi brać pod uwagę wiele czynników. Istotne są m.in. wiek, stan zdrowia oraz styl życia pacjentki, a także jej oczekiwania. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dobrze dobrane tabletki mogą przynosić również pozytywne skutki pozaantykoncepcyjne.

Terapia hormonalna dopasowana do potrzeb pacjentki może być odpowiedzią na rozmaite problemy. Najczęściej obserwowanym pozytywnym efektem przyjmowania dobrze dobranej antykoncepcji hormonalnej jest poprawa cery, złagodzenie przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego i bolesności miesiączek oraz redukcja nadmiernego owłosienia.

Aby mieć 100% pewność co do właściwego doboru bezpiecznej antykoncepcji hormonalnej nie wystarczy jednak wywiad z pacjentką. Przed wypisaniem tabletek hormonalnych ginekolog powinien przeprowadzić badanie łącznie z cytologią. Niekiedy dodatkowo wskazane jest określenie  poziomu cholesterolu i wykonanie prób wątrobowych.

Kolejnym ważnym etapem doboru tabletek antykoncepcyjnych są badania hormonalne. Choć nie wykonuje się ich zawsze, są szczególnie wskazane u tych pacjentek, które zdradzają oznaki problemów z gospodarką hormonalną i tych, które mają także inne, oprócz antykoncepcyjnych, oczekiwania wobec tabletek.

Jeżeli w wyniku badań okaże się, że dana kobieta nie powinna stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej, wciąż możliwe jest znalezienie bardziej adekwatnej metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Lekarz ginekolog może zaproponować pacjentce np. plastry antykoncepcyjne lub wkładki domaciczne.