prawidłowa_postawa_za_biurkiem
28 grudnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jakie zalety ma stosowanie biurek z regulacją wysokości?

Wygodne biurko jest najważniejszym elementem wyposażenia każdego biura. To właśnie przy nim spędzamy większość czasu w pracy, co często oznacza nawet 1/3 doby. Źle dobrane parametry biurka skutkują nie tylko poirytowaniem i dekoncentracją, wynikającymi z niewygody, ale przede wszystkim poważnymi dolegliwościami fizycznymi. Długotrwałe przebywanie w nienaturalnej i niewygodnej pozycji to najprostszy sposób na wywołanie problemów z kręgosłupem.

Konsekwencje pracy przy niewygodnym biurku

Pracownicy biurowi najczęściej skarżą się na bóle pleców w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, a także bóle karku, ramion i przedramion, a nawet nóg. Ból jest jednak tylko sygnałem ostrzegawczym, ponieważ długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji siedzącej prowadzi do powstawania poważnych zwyrodnień kręgosłupa, a nawet wypadania dysku – przestrzega nasz rozmówca z firmy Meblant.

Kolejną konsekwencją niewygodnej pozycji w trakcie pracy jest utrata koncentracji i zmniejszona kreatywność. Dlatego wybór biurka umożliwiającego regulację wysokości blatu, a nawet przystosowanie go do pracy na stojąco, jest genialnym rozwiązaniem, przekładającym się na komfort i wydajność pracowników.

Zalety biurek z regulacją wysokości

Najważniejszą zaletą biurek z regulacją wysokości jest oczywiście możliwość dopasowania ustawienia blatu do potrzeb zajmującego dane stanowisko pracownika. Na komfortowe ustawienie wysokości blatu pozwalają nawet najprostsze modele z regulacją manualną.  Takie meble świetnie sprawdzą się w sytuacji, gdy z jednego biurka zawsze korzysta ten sam pracownik. Ważne jest jednak, by stanowisko zaopatrzyć również w wygodny, regulowany fotel.

Nowszym i jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem są biurka z elektryczną regulacją wysokości. W takich meblach zmiana położenia blatu jest jeszcze łatwiejsza, przebiega bowiem z wykorzystaniem silnika. Obecnie dostępne są modele umożliwiające podniesienie blatu na tyle wysoko, by umożliwić pracę na stojąco.

Biurka z elektryczną regulacją wysokości do pracy w pozycji stojącej to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla pracowników działów kreacji i biur architektonicznych, ale na pewno docenią je także osoby wykonujące bardziej standardowe prace biurowe. Dzięki możliwości szybkiej zmiany wysokości biurka, pracownik ma możliwość zmiany pozycji pracy nawet kilka razy w ciągu dnia.

Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne nie tylko dla kręgosłupa. Zmiana układu ciała oznacza zmianę rozkładu obciążenia poszczególnych odcinków kręgosłupa. Co więcej, praca w pozycji stojącej wymusza ruch, w tym chociażby przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę, co ma zbawienny wpływ na osoby, które przed komputerem spędzają wiele godzin.

Jakie korzyści z zakupu takiego biurka dla pracownika odniesie pracodawca? Najważniejsza jest tutaj oczywiście zwiększona wydajność, wynikająca z zadowolenia pracownika. Nie mniej istotna jest także korzyść w postaci… unikania strat. Korzystanie z biurek z regulacją wysokości oznacza wygodę, zapobiegającą występowaniu problemów zdrowotnych pracowników i wynikających z tym kosztów nieobecności w pracy.