13 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zalety soczewek z powłoką antyrefleksyjną

Okulary dla wielu osób są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Niestety mają one również swoje minusy – szkło, z którego wykonywane są soczewki odbija światło, które pada na nie pod odpowiednim kątem, utrudniając wyraźne widzenie i powodując większe zmęczenia oka pod koniec dnia. Rozwiązaniem tego problemu są soczewki z powłoką antyrefleksyjną.

Czym jest powłoka antyrefleksyjna?

Powłoka antyrefleksyjna, nazywana również antyrefleksem lub powłoką AR, to cienka warstwa przezroczystego tworzywa, które – umieszczone na szkle soczewki – minimalizuje współczynnik odbicia światła. Światła, przechodząc przez ośrodki o różne gęstości, czyli powietrze i szkło, odbija się od ośrodka od gęstości większej – w ten sposób powstają refleksy świetlne. Umieszczając między tymi ośrodkami materiał o wartości pośredniej współczynnika załamania światła, możliwe jest zredukowanie powstawania refleksów.

Zalety powłok AR

Powłoki antyrefleksyjne powstały już około 40 lat temu, jednak dopiero w dzisiejszych czasach znajdują powszechne zastosowanie przy produkcji okularów. Są szczególnie przydatne osobom, które dużo czasu spędzają przy komputerze, bowiem światło emitowane przed monitor odbija się od soczewek, znacznie utrudniając widzenie i osłabiając kontrast. Oczy są w stanie kompensować te różnice, jednak wymaga to od nich wzmożonego wysiłku, który pod koniec dnia objawia się dużym zmęczeniem, a na dłuższą metę może prowadzić do pogorszenia stanu ich zdrowia. Soczewki antyrefleksyjne eliminują odbicia, a zatem nasze oczy nie muszą się przemęczać. Inne zalety soczewek AR to:

  • Eliminacja odbić powstających od świateł samochodów – dzięki nim jesteśmy w stanie lepiej obserwować drogę w czasie jazdy, zwiększa się nasze bezpieczeństwo
  • Redukcja odbić obrazu oczu oraz przedmiotów znajdujących się obok i za nami – podobnie jak w przypadku światła monitora, żeby kompensować te zakłócenia w widzeniu oczy zmuszone są do dużego wysiłku
  • Poprawa wyglądu oka – bez refleksów na powierzchni soczewki nasze oczy są wyraźnie widoczne. Ma to znaczenie na przykład kiedy chcemy by nasz rozmówca widział, że patrzymy prosto na niego, a więc np. w trakcie ważnych spotkań służbowych lub kiedy chcemy pokazać nasz elegancki makijaż.
  • Ochrona soczewki – powłoka antyrefleksyjna stanowi dodatkową ochronę przez zarysowaniami

Bardzo często podnoszony jest argument, jakoby soczewki z powłoką AR szybciej się brudziły, jest to jednak złudne wrażenie – po prostu na okularach bez tej powłoki zabrudzenia nie są tak widoczne, gdyż na powierzchni soczewek powstają refleksy, które je maskują. Powłoka AR nie ma żadnego wpływu na brudzenie się soczewek.

Powłoki antyrefleksyjne to jeden z rodzajów uszlachetnień, stosowanych przy produkcji soczewek okularów. Więcej znajdziemy w ofercie profesjonalnego Zakładu Optycznego Ł. Platy, działającego na terenie Gdyni i Kościerzyny.