11 września 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zalety odbudowy uzębienia przy użyciu implantów zębowych

Wszczepienie implantów zębowych jest w tej chwili zdecydowanie najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. Jej przewaga nad innymi metodami protetycznymi bierze się stąd, że implanty umożliwiają nie tylko doskonałą odbudowę wyglądu zęba oraz estetyki uśmiechu, ale również pełną odbudowę funkcjonalności układu żucia. W jaki sposób jest to możliwe? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Sztuczny korzeń zęba filarem implantu zębowego

Przewaga implantów zębowych nad innego rodzaju uzupełnieniami protetycznymi bierze się z ich niezwykłej budowy. Implanty stomatologiczne jako jedyne pozwalają nie tylko na odbudowę korony zęba, ale także jego korzenia. A to właśnie korzenie zębów odpowiadają za funkcjonalność układu żucia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Platinum Dental w Bełchatowie: Sztuczny korzeń zęba, czyli filar, jest najważniejszym elementem implantu stomatologicznego. Tak naprawdę jest to wykonana z tytanu lub jego stopów śruba, która wkręcana jest w szczękę lub żuchwę pacjenta. Materiał wykonania nie jest przypadkowy. Tytan bowiem jest niezwykle twardy i trwały, dzięki czemu zapewnia właściwy poziom odporności na zachodzące w trakcie przeżuwania pokarmów obciążenia mechaniczne. Ponadto materiał ten wykazuje także całkowitą biozgodność z tkanką kostną organizmu, dzięki czemu po jego wszczepieniu nie ma ryzyka, że organizm go nie przyjmie, tylko potraktuje go jak swoją integralną część.

Biozgodność tytanu z tkanką kostną człowieka ma jeszcze jedną niezwykle istotną zaletę. Dzięki temu, że wszczepiony implant jest obrastany przez tkankę kostną, całkowicie eliminuje się ryzyku powstawania atrofii, czyli procesom zanikowym kości. Do stopniowego zaniku kości dochodzi w momencie utraty przez pacjentów naturalnych zębów. Brak korzenia zębowego sprawia bowiem że tkanka kostna traci swoje oparcie oraz nie ma możliwości dalszego rozwoju i regeneracji. Z biegiem czasu efektem atrofii może być np. zmiana kształtu szczęki.

Idealna odbudowa estetyki uśmiechu

Oprócz pełnej odbudowy funkcjonalności układu żucia, wszczepienie implantów zębowych pozwala również na znakomitą odbudowę estetyki uśmiechu. Po wszczepieniu  filaru implantu, przymocowywana jest do niego wykonana z porcelany korona protetyczna, która swoim wyglądem idealnie przypomina naturalne żeby pacjenta. Dzięki temu implant jest nie do odróżnienia od innych zębów.