25 sierpnia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zalety odbudowy uzębienia przy użyciu implantów zębowych

Wszczepienie implantów zębowych jest obecnie najlepszą metodą odbudowy utraconych zębów. Ich zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści, najważniejszą z nich jest idealne odwzorowanie naturalnego zęba, a co za tym idzie – całkowite przywrócenie funkcjonalności układu zębowego. Jakie jeszcze zalety mają implanty zębowe? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Idealne odbudowanie naturalnego zęba

Największą zaletą implantów zębowych jest możliwość idealnego odwzorowania utraconego zęba. Inne metody protetyczne pozwalają jedynie na odbudowę korony zęba, dzięki czemu przywraca się estetykę uśmiechu, ale nowy ząb nie jest w stanie wykonywać swoich „obowiązków” tak samo dobrze jak utracony ząb naturalny. Implanty zębowe są inne, ponieważ ich głównym elementem nie jest korona, ale wszczepiana w dziąsło lub w żuchwę pacjenta śruba, która ma na celu odwzorowanie korzenia zęba. Śruba, fachowo zwana filarem implantu, może być wykonana z tytanu lub z jego stopów, czyli z materiałów, które wykazują idealną biozgodność z tkankami  kostnymi organizmu. Dzięki temu filar implantu bardzo szybko jest przez te tkanki obrastany, sprawiając że wszczepiony element jest stabilny i można do niego przymocować sztuczną koronę zęba.

Zapobieganie procesom zanikowym

Wszczepienie implantu zębowego ma jeszcze tę zaletę, że zapobiega powstawaniu atrofii, czyli procesom zanikowym tkanki kostnej.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, chirurg z Kliniki Stomatologicznej Codzienna Stomatologia w Dąbrowie GórniczejTkanka kostna w jamie ustnej jest utrzymywana poprzez zachodzące wokół korzeni zębów naturalne procesy regeneracyjne. W sytuacji gdy z jakiejś przyczyny utracimy swój naturalny ząb, tkanka kostna nie ma już możliwości dalszego rozwoju i zaczynają zachodzić procesy zanikowe. Efektem atrofii jest stopniowa zmiana kształtu żuchwy i szczęki. Jedyną metodą na zablokowanie tych procesów jest wszczepienie w miejsce utraconego zęba implantu zębowego. Dzięki temu tkanka kostna będzie mogła się na nowo zacząć rozwijać wokół sztucznego korzenia zęba. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że u niektórych pacjentów, którzy zbyt długo zwlekali na odbudowę straconego zęba, przed wszczepieniem implantu, niezbędna jest najpierw odbudowa kości.

Znakomita odbudowa estetyki uśmiechu

Ostatnią bardzo ważną zaletą odbudowy uzębienia przy użyciu implantów zębowych jest znakomite przywrócenie estetyki uśmiechu. Korona porcelanowa, którą zazwyczaj stosuje się w implantologii, ma bowiem taką samą barwę jak naturalne zęby pacjenta. Dzięki temu osiągnięty efekt jest idealny.

Jak więc widać stosowanie implantów stomatologicznych w odbudowie uzębienia ma same zalety. Wszczepiony implant będzie bowiem nie do rozróżnienia od reszty zębów, a przy tym pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych efektów związanych z utratą naturalnego zęba.