kompozytowe wypełnienie
19 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zalety kompozytowych wypełnień zębów

Wybranie odpowiedniego materiału, którym zostanie uzupełniony leczony ubytek w zębie ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności procesu leczenia. Zdecydowanie najczęściej stosowanym obecnie rodzajem uzupełnień są uzupełnienia kompozytowe. Takie uzupełnienia są bardzo proste w użytkowaniu dla dentysty oraz dają możliwość idealnego dopasowania ich barwy do koloru leczonego zęba. W artykule przedstawiamy dokładną charakterystykę wypełnień kompozytowych oraz przedstawiamy ich najważniejsze zalety. Wskazujemy także, jakie mają wady.

Co to są wypełnienia kompozytowe?

Wypełnienia kompozytowe to rodzaj plomb, czyli elementów, które są wykorzystywane w stomatologii zachowawczej przy uzupełnianiu leczonych ubytków w zębach. Kompozyt to materiał sztuczny, który jest bardzo łatwy do stosowania. Charakteryzuje się łatwością obróbki i dopasowania do kształtu uzupełnianego ubytku. Kompozyt jest bowiem rodzajem wypełnienia światłoutwardzalnego, co oznacza, że stomatolog w trakcie leczenia zębów korzysta z kompozytu umieszczonego w specjalnych, łatwych w użytkowaniu tubkach.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Kliniki Codzienna Stomatologia w Mysłowicach: Konsystencja umieszczonego w tubce kompozytu jest zbliżona do konsystencji plasteliny lub modeliny. Wypełnienie kompozytowe twardnieje dopiero po naświetleniu go specjalną lampą. Co bardzo ważne, stosowane w leczeniu stomatologicznym kompozyty są cały czas udoskonalane i stosowane obecnie substancje znacznie się różnią od tych, które były wykorzystywane np. jeszcze kilka lat temu.

Rodzajem wypełnień kompozytowych są też tzw. kompozyty chemoutwardzalne, które znajdują się w dwóch tubkach. W jednej znajduje się płyn, a w drugiej proszek. Żeby uzyskać masę, którą można będzie skutecznie wypełnić ubytek zębowych trzeba wymieszać oba te składniki.

Jakie są najważniejsze zalety wypełnień kompozytowych?

Wypełnienia kompozytowe są chętnie stosowane nie tylko ze względu na łatwość ich użytkowania, ale także ze względu na wiele innych zalet. Przede wszystkim wykonane z kompozytu wypełnienia gwarantują dużą szczelność. Kompozyt ściśle przylega do zęba, dzięki czemu praktycznie nie ma ryzyka, że do wnętrza zęba będą się przedostawały jakieś resztki pokarmu. Kompozyt jest też bardzo odporny na uszkodzenia, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu np. na skutek przegryzania twardych pokarmów.

Dzięki możliwości idealnego dobrania koloru materiału, wypełnienia kompozytowe zębów doskonale się też prezentują. Ząb po leczeniu wygląda bardzo naturalnie, a plomba jest praktycznie niewidoczna. Bardzo istotną zaletą wypełnień kompozytowych jest też ich konsystencja. Dzięki niej dentysta może bez problemu w taki sposób dopasować uzupełnienie do ubytku, że nie ma potrzeby usuwania części korony zęba. Jest to główny powód, który sprawia, że wypełnienia kompozytowe obecnie praktycznie całkowicie usunęły z użytku inne rodzaje wypełnień stomatologicznych.

Czy wypełnienia kompozytowe mają jakieś wady?

Nie oznacza to jednak, ze wypełnienia kompozytowe nie mają żadnych wad. Mają. Największą z nich jest niezbyt długa trwałość, co sprawia, ze plomby z kompozytów powinny być wymieniane co mniej więcej 5-6 lat. Kompozyt nie sprawdza się też w przypadku bardzo dużych ubytków, ponieważ wtedy będzie istniało duże ryzyko, że podczas gryzienia takie wypełnienie będzie mogło pęknąć. Wypełnienia kompozytowe są także podatne na przebarwienia. Najczęściej na skutek częstego picia czarnej kawy i mocnej herbaty lub np. czerwonego wina.