28 marca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zalety implantów zębowych

Implanty zębowe są obecnie najdoskonalszą metodą odbudowy utraconych zębów. Ich przewaga nad innymi stosowanymi metodami bierze się z możliwości idealnego odtworzenia estetyki naturalnych zębów oraz całkowitego przywrócenia ich funkcjonalności. Jakie są największe zalety odbudowy uzębienia poprzez wszczepienie implantów, dowiesz się z naszego artykułu.

Odtworzenie korzenia zęba, czyli przywrócenie funkcjonalności

Największą zaletą odbudowy uzębienia przy użyciu implantów zębowych jest idealne odtworzenie ich funkcjonalności. Możliwe jest to dzięki temu, że główna cześć implanta, czyli wszczepiany w żuchwę lub szczękę filar implanta spełnia rolę korzenia zęba. Inne metody odbudowy zębów skupiają się natomiast na przywróceniu estetyki uśmiechu, czyli na odbudowie korony zęba.

Wspomniany filar może być wykonany z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu. Wszystkie te materiały wykazują bardzo dobrą odporność na wszelkie obciążenia mechaniczne, na które narażone są zęby w trakcie procesu żucia, a ponadto wykazują idealną biozgodność z naturalnymi tkankami organizmu. Dzięki temu wszczepiony implant zębowy jest traktowany przez tkankę kostną jak naturalna część organizmu, dzięki czemu może być przez tkanki obrastany, co gwarantuje implantowi odpowiednią stabilność oraz likwiduje ryzyko powstawania procesu atrofii, czyli zaniku kości, które występuje przy utracie naturalnych zębów. Aby dodatkowo ułatwić tkankom obrastanie implantu, przed wszczepieniem jest on jeszcze dodatkowo pokrywany porowatą substancją, plazmą tytanową lub hydroksyapatytem.

Korona zęba – przywrócenie estetyki uśmiechu

Po wszczepieniu implanta zębowego konieczne jest jeszcze odbudowa korony zęba.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej dr Jolanty Bochińskiej w Szczecinie: Zazwyczaj odbudowa korony zęba przebiega dwuetapowo. Na początku, tuż po wszczepieniu implanta, przymocowuje się do niego wykonaną z kompozytu koronę tymczasową. Ma ona ochraniać wszczepiony implant aż do pełnego zagojenia się powstałej w wyniku przeprowadzenia zabiegu rany. Następnie, gdy wszystko jest już w porządku, koronę tymczasową zastępuje się już koroną stałą, która wykonana jest z porcelany. Dlaczego z porcelany? Przede wszystkim dlatego, że materiał ten najlepiej odtwarza wygląd naturalnego szkliwa zęba oraz jest wystarczająco wytrzymały, aby móc spełniać powierzone mu funkcje.

Wszczepiony przez specjalistę implant zębowy może nam służyć nawet do końca życia. Obecnie nie ma lepszej metody odbudowy zębów, więc jeżeli zależy nam nie tylko na odbudowanie estetyki swojego uśmiechu, ale także na przywróceniu pełnej funkcjonalności układu żucia takie rozwiązanie jest najlepsze.