Kobieta na wózku inwalidzkim
26 lipca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zalety elektrycznych wózków inwalidzkich

Jeszcze nie tak dawno temu osoby niepełnosprawne ruchowo były niemal całkowicie zdane na pomoc osób trzecich. Sytuacja ta uległa jednak diametralnej zmianie na skutek wprowadzenia na rynek elektrycznych wózków inwalidzkich. To funkcjonalne, proste w obsłudze modele, które niewątpliwie ułatwiają normalne funkcjonowanie ludziom mającym problemy z samodzielnym poruszaniem się. Sprawdź, jakie są zalety tych urządzeń.

 

Elektryczne wózki inwalidzkie – zalety nie do przecenienia

 

Korzystanie z elektrycznych wózków inwalidzkich wiąże się z wieloma zaletami dla ich użytkowników. Przede wszystkim tego typu pojazdy zapewniają osobom starszym i niepełnosprawnym niezależność. Za ich pomocą mogą oni bez większego problemu przemieścić się z domu do pracy, szkoły czy urzędu w celu załatwienia różnych spraw. Praktyczne elektryczne wózki inwalidzkie na ogół produkowane są z najwyższej jakości komponentów. Dzięki temu są one odporne na awarie oraz uszkodzenia mechaniczne. Obsługa danego modelu nie powinna sprawić większych kłopotów żadnemu użytkownikowi, nawet jeśli do tej pory nie miał on do czynienia z tego rodzaju urządzeniami. Sterowanie wózkiem odbywa się bowiem za pomocą joysticka dołączonego do zestawu. Tego typu pojazdy wyposażone są w wygodne siedzisko o odpowiednim poziomie twardości, a także funkcjonalne zagłówki i podłokietniki. To niewątpliwie zwiększa komfort użytkowania sprzętu. Większość wózków porusza się z prędkością około 15 km/h, wyróżnia je przy tym bezpieczeństwo stosowania. Powierzchnię tych artykułów na ogół bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ją wilgotną ściereczką.

 

Refundacja na wózki inwalidzkie od NFZ

 

Elektryczne wózki inwalidzkie cieszą się ogromną popularnością wśród ludzi, którzy nie mogą samodzielnie się poruszać. Niestety, w praktyce wielu z tych osób nie stać na pokrycie kosztów związanych z zakupem tego sprzętu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnego dofinansowania oferowanego przez NFZ. Wysokość świadczenia uzależniona jest od wybranego modelu urządzenia. W przypadku wózków elektrycznych sprzedawanych przez takie firmy, jak COREMED, klienci mogą liczyć na wsparcie finansowe w kwocie nawet 3000 zł. Muszą oni jednak spełniać określone kryteria. Zgodnie z obowiązującym prawem refundację na zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego przyznaje się dorosłym oraz dzieciom w wieku do 2 do 18 lat cierpiącym na porażenia i niedowłady trzy- lub czterokończynowe, dwukończynowe jednostronne, a także skrzyżowane.