zaburzenia-wzwodu
22 listopada 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zaburzenia wzwodu – przyczyny i metody leczenia

Można się spotkać z opiniami, że zaburzenia erekcji to taka sama dolegliwość jak każda inna i wystarczy zgłosić się do lekarza. Dla mężczyzny to znacznie więcej niż przeziębienie czy katar. Zaburzenia wzwodu mają wpływ na pewność siebie, samoocenę i samopoczucie na co dzień. Mogą negatywnie wpływać na relacje w związku i odbierać radość ze wspólnego pożycia. Na szczęście wiadomo, jakie są przyczyny tego zaburzenia i potrafimy je leczyć.

Przyczyny zaburzeń wzwodu

U wielu mężczyzn powodem zaburzeń erekcji są problemy natury psychologicznej. Dotyczy to mężczyzn młodych, którzy dopiero rozpoczynają współżycie – obawiają się, że nie zadowolą swojej partnerki, zwłaszcza jeśli jest ona bardziej doświadczona. Mężczyźni w wieku dojrzałym mają podobne obawy, a ich powodem jest mniejsza sprawność fizyczna i seksualna. Inny powód natury psychologicznej to zahamowania wyniesione z domu, gdzie seks był tematem tabu, a jeśli już się pojawiał, był nazywany i określany w sposób negatywny. Inne przyczyny zaburzeń erekcji to długotrwały stres, przemęczenie i nadużywanie używek, przede wszystkim alkoholu. Źródłem kłopotów mogą być także niedomagania neurologiczne związane z różnymi chorobami. Do najczęstszych powodów męskich problemów należy jednak przerost gruczołu krokowego, częste infekcje układu moczowego oraz niedomagania układu krążenia. Problemy z erekcją mają często panowie cierpiący na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz problemy natury sercowej. Przyjmowanie leków stosowanych w chorobach serca niekorzystnie wpływa na sprawność seksualną. Zaledwie kilka procent przypadków spowodowanych jest niedoborem testosteronu, przede wszystkim u mężczyzn w okresie andropauzy.

Metody leczenia zaburzeń erekcji

Jeśli przyczyna zaburzeń erekcji leży w sferze psychiki pacjenta, powinien on zgłosić się do seksuologa. Jeśli jednak po prostu zawodzi ciało, w pierwszej kolejności pomoże urolog, który może dodatkowo zalecić nam wizytę u kardiologa. Urolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem zaburzeń układu moczowo-płciowego. Większość pacjentów gabinetu urologicznego stanowią mężczyźni, jednak do urologa zgłaszają się także kobiety. Kobiece problemy to przede wszystkim nietrzymanie moczu i wady dróg moczowych.

Pierwszym sposobem leczenia zaburzeń wzwodu jest farmakologia. Leki, które mogą poprawić potencję pacjenta, powodują rozkurcz komórek mięśni gładkich naczyń, powodując zwiększony napływ krwi do ciał jamistych – dowiadujemy się w Gabinecie urologicznym Piotra Kowalskiego z województwa łódzkiego.

Druga metoda to leczenie zaburzeń erekcji za pomocą aparatu próżniowego. Operacje naczyniowe prącia to już ostateczność, operacje te są stosowane niezwykle rzadko. Polegają one na przywracaniu prawidłowego unaczynienia tętniczego i żylnego.