elektroterapia
24 lipca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Zabiegi pomocne osobom ze stanami zwyrodnieniowymi

Szacuje się, że na chorobę zwyrodnieniową zwaną artrozą mogą cierpieć nawet 2 miliony Polaków. Objawia się ona bólem, dyskomfortem i trudnościami podczas poruszania. Najczęściej zwyrodnienia obejmują stawy biodrowe, kolanowe oraz kręgosłup. Choroba ta może dotknąć każdego, dlatego warto wiedzieć, po jakie metody sięgnąć, gdy pojawią się objawy. Rodzajów zabiegów jest kilka i stanowią dużą część zabiegów rehabilitacyjnych.

Artroza – metody leczenia

Artroza to proces chorobowy, polegający na występowaniu zwyrodnień w układzie kostno-mięśniowym, który doprowadza do zmian w obszarze tkanki chrzęstnej, a następnie, stopniowo zaczyna obejmować cały staw. Objawy artrozy to przede wszystkim ból stawów i odczuwanie charakterystycznej sztywności. Pojawiają się one przy zmianach pogody, po wysiłku fizycznym i z reguły ustępują po odpoczynku. Są jednak utrudnieniem codziennego funkcjonowania.

Wśród metod leczenia zwyrodnień wymienia się farmakologię, czyli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Innymi sposobami są fizykoterapia, zastrzyki, a do tych najbardziej zaawansowanych zalicza się nawet protezy, czyli wszczepienie pacjentowi sztucznego implantu w zamian za ten chory. Chirurgia jest oczywiście tą najbardziej inwazyjną techniką, dlatego wciąż poszukuje się alternatywnych sposobów, by ulżyć pacjentom. Popularność zyskuje rezonans magnetyczny, który po latach badań na pacjentach ze zwyrodnieniami i bólami mięśniowymi okazał się być jedną z alternatyw dla inwazyjnych metod leczenia. Podczas zabiegów doprowadzona do otaczającej tkanki energia wyzwala w organizmie procesy metaboliczne i biofizyczne. Dzięki temu tkanka regeneruje się, a ból ustępuje.

Zabiegi wskazane przy stanach zwyrodnieniowych

Rehabilitacja w chorobie zwyrodnieniowej obejmuje kilka rodzajów zabiegów. Nie wyleczą one co prawda zwyrodnień, ale mogą przynieść ulgę i poprawę stanu pacjenta. Wśród nich proponuje się te z zakresu kinezyterapii, hydroterapii oraz fizykoterapii. Na zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej można umówić się na przykład do Kliniki Urody Imagine w Gdyni.

Do konkretnych zabiegów wspierających leczenie stawów należą między innymi:

  • elektroterapia,
  • magnetoterapia,
  • okłady fango,
  • galwanizacja,
  • jonoforeza,
  • laseroterapia,
  • ultradźwięki.

Szerokie zastosowania w leczeniu i rehabilitacji schorzeń stawów mają też zabiegi wodne, takie jak kąpiele, natryski i masaże. Warto oddać się dodatkowo w ręce fizjoterapeuty lub masażysty i skorzystać z terapii manualnej, masaży ręcznych oraz indywidualnych ćwiczeń z rehabilitantem.