10 maja 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Z jakimi urazami należy iść do chirurga ogólnego?

Chirurg to lekarz specjalizujący się zwykle w konkretnym obszarze medycyny. Oznacza to, że zależnie od przypadku pacjenta, konieczne jest skierowanie się do fachowca zajmującego się danym schorzeniem, aby mógł udzielić pomocy. Jedna ze specjalizacji to natomiast chirurgia ogólna. Czym zajmuje się taki lekarz? Z jakimi problemami można się do niego zgłosić? Podpowiadamy.

Jakimi przypadkami zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurg ogólny skupia się przede wszystkim na zabiegach powłoki brzusznej. Trafiają więc do niego pacjenci mający problemy z wyrostkiem robaczkowym, pęcherzem żółciowym, przepukliną, tarczycą, żylakami czy oparzeniami. Większość zabiegów, jakie wykonuje lekarz, odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Zdarza się, że w mniej poważnych przypadkach możliwe jest znieczulenie miejscowe. Takie zabiegi są zdecydowanie mniej skomplikowane.

Chirurg ogólny zajmuje się także leczeniem tkanek twardych oraz miękkich u pacjenta. W głównej mierze zakres pracy tych specjalistów opiera się na operacyjnych metodach. Poza tym zajmują się oni:

  • drobnymi urazami i szyciem ran,
  • udzielaniem nagłej pomocy w razie wypadku,
  • opieką w razie urazów kończyn dolnych i górnych.

Lekarze pracujący na co dzień w takich placówkach, jak Centrum Medyczne IM. JANUSZA MIERZWY, podkreślają, że specjaliści chirurgii ogólnej są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez pacjentów. Prowadzą oni kompleksowe leczenie obejmujące badania przed zabiegiem i wykonanie operacji. Następnie także sprawują kontrolę po zabiegu.

Kiedy zgłosić się do chirurga ogólnego?

Zgłoszenie się do chirurga ogólnego jest konieczne m.in. w przypadku potrzeby podjęcia leczenia w trybie ambulatoryjnym. Pacjenci borykający się z problemami obejmującymi zmiany naskórne, którymi są m.in. tłuszczaki, brodawki czy inne znamiona, mogą liczyć na uzyskanie pomocy w tym zakresie. Wykonywanie nacięć ropniaków czy usuwanie wrastającego paznokcia w palec to także dość częste zabiegi wykonywane przez specjalistę.

Jeżeli sytuacja nie wymaga pilnej ingerencji specjalisty, to warto wybrać odpowiednie centrum medyczne, w którym można liczyć na fachową pomoc ze strony chirurga ogólnego. Specjaliści z tego zakresu zajmują się różnymi sprawami, dlatego pacjenci mogą zgłaszać się do nich ze schorzeniami, które nie są zagrażające życiu, natomiast wpływają na codzienny komfort jak np. problem wrastających paznokci. Osoby cierpiące na różne przypadłości otrzymają pomoc, a także wskazówki dotyczące dalszego postępowania, co często bywa równie ważne.