fizjoterapeuta
21 lutego 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Z jakich przyczyn może dochodzić do zaburzeń układu ruchu i jak je leczyć?

Zaburzenia układu ruchu dotykają coraz więcej osób: nie tylko tych w podeszłym wieku, ale również młodszych. Przyczyn, z powodu których dochodzi do schorzeń w obrębie układu kostno-stawowego, mięśni, więzadeł i ścięgien jest wiele, choć zazwyczaj są one związane z wadami wrodzonymi lub niewłaściwym trybem życia. Na szczęście większość dolegliwości można wyleczyć m.in. za pomocą terapii manualnej.

Przyczyny powstawania zaburzeń układu ruchu

Choroby narządu ruchu obejmują liczne struktury w organizmie człowieka, które są odpowiedzialne za czynności ruchowe, podporowe i statyczne. Niekiedy są wrodzone: dotyczy to w szczególności wad stóp oraz postawy u dzieci, chociaż wielu z tych schorzeń mogą również nabawić się dorośli. Przyczyną wad postawy oraz związanych z tym dolegliwości często jest niewłaściwy tryb życia, przede wszystkim brak ruchu oraz przebywanie przez dłuższy czas w jednej, nieprawidłowej pozycji. Jesteśmy narażeni także na rozmaite urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe, które postępują wraz z wiekiem.

Co ważne, ból w obrębie narządu ruchu nie zawsze ma jednoznaczne źródło. Dla przykładu przyczyną bólu kwalifikowanego jako rwa kulszowa nie zawsze jest konflikt korzeniowy z dyskiem. Cieśń nadgarstka może być spowodowana schorzeniami w obrębie ramienia, natomiast na problemy w odcinku lędźwiowym pomaga ustawienie kręgosłupa szyjnego. Dlatego, zanim zaczniemy leczyć zaburzenia układu ruchu, powinniśmy znaleźć indywidualną przyczynę podczas konsultacji fizjoterapeutycznej.

Fizjoterapia: skuteczne leczenie bólu

W leczeniu zaburzeń układu ruchu najskuteczniejsza jest terapia manualna. Jednak co ważne, ze względu na różnorodność przyczyn dolegliwości, każdorazowo inna – nie ma bowiem dwóch takich samych pacjentów, nawet jeśli zgłaszają się z tym samym problemem. Dlatego w gabinecie fizjoterapii i masażu FizjoNature ze Szczecina na zdrowie człowieka patrzy się holistycznie, a terapię proponuje w zależności od indywidualnego podłoża przypadłości.

Leczenie może obejmować terapię manualną lub powięziową, igłoterapię, akupunkturę i pinoterapię, badanie stóp i zaprojektowanie wkładek ortopedycznych, a także odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz zajęcia jogi. Do usunięcia bólu spowodowanego zaburzeniami narządu ruchu często wystarczą 1-3 wizyty, jednak wszystko zależy od organizmu. Warto dodać, że do fizjoterapeuty powinniśmy udać się nawet wtedy, kiedy nic nas nie boli – dolegliwościom lepiej zapobiegać, zanim pojawi się ból świadczący o tym, że doszło do kumulacji przeciążeń w naszym ciele.