unit laryngologiczny
20 lipca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Z jakich elementów składa się unit laryngologiczny?

Większość z nas wie, jak wygląda unit stomatologiczny i do czego służy. Natomiast zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się podobne stanowiska, lecz przeznaczone dla lekarzy laryngologów oraz ich pacjentów. Tymczasem tego typu wyposażenie jest równie ważne i znacznie ułatwia przeprowadzenie badania. W artykule wyjaśniamy, czym jest i do czego służy unit laryngologiczny.

Czym jest unit laryngologiczny?

Unit laryngologiczny to rodzaj zintegrowanego urządzenia diagnostycznego, które służy do poprawy jakości wykonywania badania klinicznego w laryngologii. Stanowisko wyposażone jest w zaawansowane sprzęty medyczne, umożliwiające analizę obrazu podczas badania. Integralną częścią unitu są również poszczególne moduły, stosowane w zależności od potrzeby. Konstrukcja tego sprzętu medycznego jest tak przemyślana, aby nie tylko zapewnić wysoką jakość kontroli stanu zdrowia, ale również maksymalnie ułatwić pracę lekarzowi. To właśnie z tego powodu urządzenie wyposażone jest najczęściej w szuflady, oświetlenie i inne praktyczne rozwiązania. Ergonomia, czyli optymalne przystosowanie warunków pracy, ma duże znaczenie zarówno dla pacjenta, jak i dla specjalisty.

Elementy unitu laryngologicznego

Rdzeń każdego unitu laryngologicznego stanowi metalowa konstrukcja. Materiał ten zapewnia urządzeniu dużą wytrzymałość, co biorąc pod uwagę wymagającą eksploatację, jest bardzo istotne. Unit wyposażony jest w szereg dodatkowych elementów i mniejszych urządzeń, takich jak np.:

  • mikroskop,
  • ssaki,
  • system do płukania,
  • system do automatycznego wydmuchiwania,
  • monitor do wyświetlania obrazu w jakości Full HD.

Wyżej wymienione przyrządy pozwalają na wykonywanie różnego rodzaju zabiegów, m.in. odsysania wydzieliny z gardła, obserwacji czy płukania ucha. Bardziej zaawansowana aparatura służy natomiast do przeprowadzania precyzyjnej diagnostyki. Sprzęty medyczne montowane są dookoła dużego fotela dla pacjenta. Możliwość regulowania oparcia czy wygodne obicie ułatwiają przeprowadzenie badania i zapewniają komfort zarówno lekarzowi, jak i osobie badanej. Ważny element unitu stanowią również moduły na narzędzia, czyli system szafek na kółkach z szufladami. Dzięki nim specjalista ma wszystko pod ręką, a produkty, takie jak lekarstwa czy preparaty medyczne są bezpiecznie schowane przed dostępem osób niepożądanych. Przy stanowisku laryngologicznym powinno również znaleźć się miejsce na odpady medyczne. Dystrybucją profesjonalnych unitów laryngologicznych zajmują się specjalistyczne firmy ze sprzętem medycznym. Jedną z takich firm w Polsce jest Techmedica z Krakowa.