Dlaczego warto przyjmowac suplementy diety
21 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Z czego wynika rosnąca popularność suplementów diety?       

Suplementy diety stały się ostatnio bardzo popularne, ale czy zainteresowanie produktami zawierającymi cenne składniki odżywcze to tylko chwilowa moda ,czy może jest ono uzasadnione? Jakie są rodzaje suplementów, jak działają oraz dlaczego warto regularnie przyjmować tego typu preparaty? Na te pytania odpowiadamy w artykule poniżej.

Rodzaje suplementów diety 

Suplementy diety to nie leki, lecz produkty spożywcze, których zadaniem jest uzupełnienie codziennej diety. Preparaty tego typu mogą mieć postać tabletek, jak również syropów czy ampułek. Suplementy są źródłem witamin, składników mineralnych, a nawet tłuszczy, enzymów i różnego rodzaju ekstraktów roślinnych. Pomimo tego, że zawierają ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu związki, nie mogą być substytutami zróżnicowanej diety. W zależności od składu produkty te mają różne działanie i zastosowanie. Na rynku znajdziemy dziś następujące rodzaje suplementów diety:

  • suplementy dla sportowców: szeroka gama popularnych “odżywek” przed- i po treningowych, białek, kreatyny czy aminokwasów BCAA;
  • spalacze tłuszczu: preparaty przyspieszające metabolizm i wspomagające proces termogenezy w organizmie;
  • probiotyki: produkty zawierające żywe kultury bakterii i drożdży odżywiające mikroflorę jelitowa;
  • stymulanty: preparaty pobudzające, głównie na bazie kofeiny i innych substancji naturalnych o działaniu pobudzającym;
  • witaminy i minerały: najszersza grupa produktów, wśród nich wymienić można np. popularne witaminy C, D, B, E itd., a także produkty multiwitaminowe.

Dlaczego warto przyjmować suplementy diety? 

Teoretycznie dobrze zbilansowana dieta powinna dostarczać nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W praktyce jednak zazwyczaj nie jest to możliwe m.in. ze względu na produkcję żywności na masową skalę oraz wysoki stopień przetworzenia żywności. W dodatku wiele nawyków pozbawia nas cennych witamin – np. palacze zwykle mają niedobory witaminy C i E, a osoby pijące kawę powinny pamiętać o uzupełnieniu magnezu. Zanieczyszczenie środowiska, tłuste potrawy, stres i przemęczenie sprzyjają powstawaniu tzw. wolnych rodników, które zaburzają funkcjonowanie komórek. Aby zniwelować szkody wywołane ich działaniem, konieczne jest przyjmowanie antyutleniaczy zawartych w zdrowej żywności, herbatach i właśnie w niektórych preparatach witaminowych. Bardzo ważne jest, aby suplementy były bezpieczne i pochodziły ze sprawdzonego źródła. Jedną z firm, która zajmuje się produkcją suplementów diety w Polsce jest firma DDB.