nano
17 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wykorzystanie nanotechnologii w kosmetologii

Nanotechnologia jest nowym podejściem badawczym, które ma na celu poznanie i wykorzystanie właściwości materii w skali nanometrycznej. Są to wszelkie działania na poziomie atomowym, które prowadzą do wytworzenia leków, kosmetyków itd. Nanotechnologia jest dziedziną interdyscyplinarną, która łączy w sobie m.in. chemię, fizykę, bioinżynierię czy inżynierię materiałową.

Zastosowanie w kosmetologii

Od jakiegoś czasu nanotechnologia wykorzystywana jest także w kosmetologii. Pojawiły się bowiem nanocząsteczki aktywne o wielkości nie większej niż 100 nm. Nanocząsteczki znaleźć można m.in. w produktach z filtrami UV. Pochłaniają one lub odbijają promieniowanie ultrafioletowe oraz unieszkodliwiają reaktywne formy tlenu. Przykładem może być dwutlenek tytanu wykorzystywany jako filtr słoneczny. W skali nano jest to przezroczysta substancja, która cechuje się wysoką absorpcją promieniowania. Kosmetyki wyprodukowane z użyciem nanotechnologii ma w swojej ofercie przykładowo kosmetyczny sklep internetowy Ambasada zdrowia i urody.

Sposób wnikania w skórę

W przypadku kosmetyków na skuteczność wpływ ma między innymi to, jak duża ilość substancji aktywnej przekroczy barierę naskórka i dotrze do skóry właściwej. Zdecydowana większość kosmetyków działa jedynie w warstwie zewnętrznej skóry. Obecnie najlepszą formą transportowania substancji aktywnych są nanostruktury nośnikowe. Stanowią one niejako magazyn substancji czynnych. Poza tym chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Do najpopularniejszych systemów nośnikowych zalicza się nanokapsuły i nanosfery. Nanosfery są polimerycznymi systemami matrycowymi o porowatej strukturze. Przenoszą składniki mineralne i organiczne oraz różnego typu wyciągi roślinne.

Nanokapsuły

Nanokapsuły zbudowane są z kolei z polimeryzowanej osłonki otaczającej żelowe wnętrze. Surowce znajdujące się w takiej nanokapsule są dostarczane w wybrane miejsce, gdzie rozpoczyna się proces stopniowego uwalniania składników aktywnych. Początkowo w kosmetologii  jako nanonośniki stosowano liposomy, a więc drobne ciała tłuszczowe, których zadaniem był transport różnych związków biologicznie aktywnych. Jednak były one niezgodne z niektórymi związkami chemicznymi. Dlatego rozpoczęto pracę nad nanokapsułami. Materiały wybierane do ich produkcji muszą wykazywać biologiczną zgodność otoczki i produktów jej degradacji, biodegradowalność czy stabilność w układzie recepturalnym aż do chwili użycia danego kosmetyku.