rodzaje biopsji
6 stycznia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wygląda zabieg biopsji piersi i jak się do niego przygotować?

Coraz wyraźniej rośnie nasza świadomość, jak ważna jest profilaktyka i regularne wizyty kontrolne u lekarza. Wczesne wykrycie zmian, które mogą okazać się zmianami nowotworowymi, daje nam większe szanse na walkę z chorobą. Biopsja jest zabiegiem, który pozwala pobrać materiał do badania, które sprawdzi, czy wykazane zmiany ogniskowe są dla nas niebezpieczne. Jeśli podczas samobadania, USG, czy mammografii wykryjemy niepokojące zmiany, np. guzki, czy torbiele, lekarz powinien skierować nas na biopsję. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, o czym spróbujemy przekonać, opisując jego przebieg. Poradzimy także, w jaki sposób należy się do niego przygotować i jak postępować po zabiegu.

Biopsja cienkoigłowa i gruboigłowa

Najczęściej stosowanym zabiegiem jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa BAC. Lekarz za pomocą cienkiej igły o średnicy 0,5-0,7 mm pobiera z miejsca zmiany materiał do badania pod mikroskopem. Jeżeli zmiana jest bardzo mała, wręcz niewyczuwalna, zabieg biopsji wykonywany jest pod kontrolą ultrasonografu, by próbka została pobrana z odpowiedniego miejsca. Jest zabiegiem bezbolesnym i bezpiecznym, dodatkowo nie trwa długo, więc nie potrzebujemy zwolnienia lekarskiego. Biopsja cienkoigłowa pozwala na ocenę struktury pobranych tkanej. Czasem może nie wystarczyć do postawienia dokładnego rozpoznania i wynik jest niejednoznaczny, wtedy należy skierować pacjentkę na biopsję gruboigłową lub otwartą – mówi nam specjalista z gabinetu Sofimed z Krakowa. Biopsja gruboigłowa pozwala na bardziej precyzyjne badania, ponieważ pobieramy większą ilość materiału. Często wykonuje się więcej wkłuć, by pobrać materiał z kilku miejsc, jeśli zmiana jest nieco większa. Biopsja otwarta natomiast jest już zabiegiem chirurgicznym. Jest wykonywana w miejscowym znieczuleniu, sporadycznie w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, przez które pobiera próbkę do badania.

Jak przygotować się do zabiegu i jak postępować po nim?

Zabieg biopsji jest mało inwazyjny, więc nie wymaga szczególnego przygotowania. Przed zabiegiem należy jednak poinformować lekarza, jakie przyjmujemy leki (zwłaszcza, jeśli są to leki przeciwzakrzepowe). Przed zabiegami tego typu nie zależy przyjmować preparatów, które zawierają kwas acetylosalicylowy, czyli np. aspiryny, polopiryny, a także leków przeciwbólowych. Lekarz może zalecić nam, by na kilka godzin przed badaniem powstrzymać się od jedzenia i picia, jednak w czasie biopsji nie musimy być na czczo. Przez 24 godziny po zabiegu warto powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli była to biopsja otwarta. Przez 48 godzin powstrzymujemy się przed zażywaniem preparatów, których nie należy też przyjmować przed zabiegiem, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Choć zdarza się to niezwykle rzadko, jeśli zauważymy obfite krwawienie z miejsca pobrania, pojawi się obrzęk, czy w miejscu pobrania próbki pojawi się narastający ból, powinniśmy się zgłosić do lekarza, najlepiej do gabinetu specjalizującego się w ginekologii onkologicznej, w którym wykonywany był zabieg.