dziecko
22 marca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Jak wybrać najlepszy płyn do kąpieli dla dziecka?

Pierwsze kąpiele są ogromnym wyzwaniem i dla rodziców, i dla dziecka. Wiąże się z nimi wiele emocji, nie tylko tych pozytywnych, ale czasem też negatywnych. Aby czynność ta budziła w nas miłe skojarzenia, musimy zadbać o kilka ważnych czynników.

Jak kąpać dziecko?

Kąpiel dla naszego maleństwa jest nie tylko bardzo ważnym elementem codziennej higieny, ale niejednokrotnie staje się także rytuałem zapewniającym poczucie bezpieczeństwa. Większość rodziców decyduje się na kąpanie dziecka wieczorem – dla maluszka jest to znak, że zaraz pójdzie spać.

Podczas kąpieli trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia (co najmniej 22 stopnie), oraz wody (ok. 37 stopni). Dno wanienki powinno być wyłożone ręcznikiem, tak, aby dziecko się nie ślizgało. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasze niemowlę czuło się jak najbardziej komfortowo.

Żeby kąpiel dziecka była czynnością przyjemną także dla nas, warto zadbać o kilka kwestii. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej miękki ręcznik, pieluszkę i ubranko dla dziecka, a wanienkę postawić na podwyższeniu, np. na stole. Zwróćmy też uwagę na formę kosmetyku do kąpieli, który wybieramy – najlepiej sprawdzają się produkty z pompką. Jeśli zdecydujemy się na mydełko, ważne jest, aby było niewielkich rozmiarów i dobrze leżało w dłoni.

Czym kierować się przy wyborze kosmetyku do kąpieli?

– Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Nie posiada ona naturalnej warstwy tłuszczu, dlatego powinniśmy o nią dbać w szczególny sposób – mówi specjalistka z internetowego sklepu Piękno Natury.

Przed kupnem odpowiedniego produktu dla niemowlęcia należy uważnie przeczytać etykietę. Im mniej składników ma dany kosmetyk, tym lepiej. Prostszy skład kosmetyku sprzyja tolerowaniu go przez wrażliwą dziecięcą skórę. Powinny przeważać składniki naturalne, roślinne. Warto wybierać produkty hipoalergiczne, które są najbezpieczniejsze i nie działają podrażniająco. Dobry płyn do kąpieli dla dziecka charakteryzuje się również fizjologicznym ph oraz bardzo neutralnym i delikatnym zapachem. Powinien także odpowiednio natłuścić skórę, pozostawiając na niej film ochronny. W tym wypadku idealnie sprawdzi się płyn do kąpieli z oliwką. Ważne, aby kosmetyki, na które się zdecydujemy, były przebadane dermatologicznie, posiadały atest lub pozytywną opinię towarzystw naukowych czy ośrodków badawczych.