terapia uzależnień
19 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wszywka czy terapia – co skuteczniej pomoże w walce z nałogiem?

Walka z nałogiem jest krętą, pełną niebezpieczeństw drogą w nieznane. Przypomina długą wędrówkę za horyzont, za którym cel nie od razu jest widoczny. Wymaga dużego trudu i fachowej pomocy. Dlatego zmaganie się z alkoholizmem wsparte powinno być skutecznymi terapiami. Przeczytaj i dowiedz się jakie metody zamiast wszywek stosują nowoczesne ośrodki terapii uzależnień.

Alkoholizm może prowadzić do śmierci

Definicja określa alkoholizm, jako zespół zależności od alkoholu etylowego. Pojęcie opisuje nie tylko zjawisko chorobowe, ale także społeczne. Warto zaznaczyć, że w Polsce alkoholizm obejmuje największy odsetek osób zmagających się a nałogami. Nadużywanie alkohol ma swoje podłoże społeczne, psychologiczne, a w zaawansowanej fazie także fizyczne. Przebieg choroby zależy od wielu czynników – płci, wieku oraz cech osobowościowych osoby owładniętej nałogiem. Badacze rozróżniają kilka typów choroby alkoholowej, w zależności od jej genezy, przebiegu i objawów. Z podstawowymi klasyfikacjami alkoholizmu można zapoznać się na stronie internetowej Ośrodka Terapii Uzależnień Trzeźwość w Łomży.

Wszywki alkoholowe – disulfiram WZF dawniej esperal

Disulfiram jest substancją, która blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, biorący udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. Tabletki zaszywane są przez chirurga pod skórą pacjenta. Disulfiram uwalnia się do krwiobiegu stopniowo przez kilka miesięcy. Jego działanie po spożyciu alkoholu powoduje szybkie gromadzenie się aldehydu octowego, który wywołuje u pacjenta zwielokrotnione dolegliwości przypominające zatrucie alkoholowe. Choć metoda ta wydawała się przez wiele lat pomocna w walce z alkoholizmem, to jednak wielu specjalistów zwracało uwagę, że leczenie poprzez wszywki powodowało awersję do esperalu, a nie do samego alkoholu.

Nowoczesne leczenie terapeutyczne alkoholizmu

Jak wskazują najnowsze badania, najskuteczniejszą metodą leczenia uzależnień alkoholowych jest psychoterapia wspomagana farmakologicznie. Najważniejszymi celami leczenia alkoholizmu jest poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej oraz doprowadzenie pacjenta do stanu trwałej abstynencji. Psychoterapeuci pomagają pacjentom w zrozumieniu istoty choroby i poznaniu jej przyczyn. Wskazują drogę do pokonania choroby poprzez odpowiednią motywację do podjęcia i kontynuowania leczenia, aż do skutku. Leczenie rozpoczyna się od usunięcia z organizmu substancji toksycznych oraz objawów zespołu abstynencyjnego. Następnie poprzez odpowiednią psychoterapię alkoholową, grupową lub indywidualną przygotowuje się pacjentów do trzeźwego życia i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.