implanty zębowe
19 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wszystko, co musisz wiedzieć o implantach zębowych

Implanty zębowe to często jedyny sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu. Chociaż zabieg wszczepienia implantu jest dość inwazyjny, w rezultacie uzyskujemy trwały zamiennik naturalnego zęba. Jak przebiega proces leczenia implantologicznego, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu? O tym w artykule.

Czym jest implant zębowy?

Implant zębowy to nic innego jak sztuczny zamiennik korzenia zęba w postaci tytanowej śruby osadzanej w kości szczęki. Na implancie mocuje się następnie koronę protetyczną w odcieniu zbliżonym do reszty uzębienia. Obecnie to jedno z najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań w przypadku utraty zęba lub większej części zgryzu. Leczenie implantologiczne stosuje się w następujących przypadkach:

  • usunięcia zębów na skutek próchnicy,
  • niewykształcenia zawiązków zębowych,
  • nieleczonej paradontozy.

Zabieg można przeprowadzić już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym (implanty jednofazowe). Niekiedy jednak proces trzeba podzielić na dwa etapy (implanty dwufazowe). Tego typu usługi dentystyczne w Szczecinie oferuje Gabinet dentystyczny – dr Jolanta Bochińska.

Kto może wszczepić sobie implant, a kto nie?

Niestety istnieje dość dużo przeciwwskazań do podjęcia leczenia implantologicznego. Częstą przyczyną zaniechania wszczepienia implantu jest słaby stan kości szczęki, zanik tkanki kostnej, a także niewykształcona kość szczęki. Przeprowadzenie zabiegu może również uniemożliwić ogólny stan zdrowia pacjenta. Na przykład osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć problemy z gojeniem się rany po zabiegu. Poza tym implantów nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u osób chorujących na nowotwór. Przeciwwskazań jest znacznie więcej, ale w zależności od indywidualnego przypadku dopuszcza się wszczepienie implantu pomimo występowania chorób.

Przygotowanie do zabiegu

Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu umieszczenia implantu w kości, lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad i niekiedy zleca wykonanie kilku badań. W przypadku występowania schorzeń, pacjent musi wcześniej wykonać m.in. morfologię krwi, stężenie glukozy czy test określający czas krzepnięcia krwi. Wszystko po to, aby upewnić się, że proces gojenia przebiegnie prawidłowo. Procedurę planowania kolejnych etapów zabiegu umożliwia też panorama RTG lub tomografia szczęki i żuchwy. Łączny czas leczenia wraz z wykonaniem pracy protetycznej wynosi ok. 2-6 miesięcy.