aparat ortodontyczny staly leczenie
17 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wskazania do noszenia stałych aparatów ortodontycznych

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego. Jednakże niektóre osoby muszą skorzystać z różnych metod leczenia, aby poprawić swój zgryz i tym samym swój uśmiech. Istnieje szereg zabiegów mogących zapobiec oraz wyleczyć różne nieprawidłowości zgryzu. Bezinwazyjnym sposobem jest noszenie aparatu ortodontycznego. Wyjaśniamy, jaki wpływ na zęby ma aparat ortodontyczny?

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty ortodontyczne mają za zadanie prawidłowo ustawić zęby, aby zniwelować wszelkie wady zgryzu. Takie leczenie jest długotrwałe i wymaga dobrania odpowiedniego aparatu – zdejmowanego, nazywanego ruchomym, bądź aparatu stałego.
Aparaty ruchome są przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Składają się z akrylowej płytki i drutów w kształcie pętli dopasowanej do zębów. Może zawierać też śrubę, dzięki której jest możliwość regulowania aparatu co kilka tygodni. Aparat ruchomy użytkuje się zarówno na noc oraz kilka godzin w ciągu dnia. Aparat zdejmowany spełnia swoją rolę i koryguje wady zgryzu, jednakże bardzo ważne jest systematyczne noszenie, aby przyniósł pożądane efekty.
Kiedy skończy się proces wymiany zębów mlecznych na stałe, ortodonta zaleci założenie aparatu ortodontycznego stałego. Aparat stały jest szczególnie polecany dla osób mających wady zgryzu, których nie da się skorygować aparatem ruchomym. Ich metoda działania polega na wpływaniu na ułożenie zębów, które ustawiają się prawidłowej pozycji. Składają się one z pierścieni, rurek oraz zamków, które są przytwierdzone do zębów. Te wszystkie elementy aparatu wraz z łukiem oddziałują na zęby. Wielkość zamka jest dobierana odpowiednio do wielkości zęba, do którego będzie przytwierdzony. Obecnie istnieje bardzo wiele rodzajów aparatów stałych- metalowe, rodowane, porcelanowe czy szafirowe. Ortodonci szczególnie zwracają uwagę na aparaty wykonane z porcelany lub przezroczystego materiału, co pozwala na ograniczenie jego widoczności.
Przy noszeniu aparatu ortodontycznego w sposób szczególny należy dbać o higienę jamy ustnej. Po każdym posiłku należy dokładnie wyczyścić zęby, aby nie zalegały na nich resztki jedzenia. Nieprawidłowa higiena może doprowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład do powstania próchnicy lub licznych zapaleń jamy ustnej.

Jakie są wskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny ma za zadanie korygować nieprawidłowości związane z zębami. Jeżeli pacjent ma wątpliwości, czy jego zgryz jest prawidłowy, powinien udać się na konsultację do lekarza ortodonty.
Jak mówi specjalista z Centrum Lekarsko-Stomatologicznego MEDYK:

– Aparat ortodontyczny jest zakładany głównie pacjentom, którzy mają nieprawidłowy zgryz. Jest to wskazanie nie tylko ze względów kosmetycznych, ale także zdrowotnych. Złe ustawienie zębów w jamie ustnej może przyczyniać się do częstszego tworzenia się ubytków próchnicy, przedwczesnego starcia zębów, bólów głowy lub stawów skroniowo-żuchwowych.

Bardzo ważne, aby zabierać dziecko od najmłodszych lat na wizyty kontrolne do stomatologa oraz odbyć z dzieckiem wizytę w gabinecie ortodontycznym. Im wcześniej zostaną wprowadzone działania zapobiegawcze przeciwko powstawaniu próchnicy i wad zgryzu, tym lepiej dla dziecka. Aparat ortodontyczny wspomaga także terapię logopedyczną u dzieci, które mają problemy z wymową.