suplementy-diety
12 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wpływ suplementacji na organizm człowieka

Jeszcze niedawno suplementy diety traktowane były jako chwilowa moda, dziś to już stały, innowacyjny element stylu życia człowieka. Nie powinniśmy ich mylić z lekami – suplementy diety, według definicji specjalistów, to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety – są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy. Jak na nas wpływają?

Czym różni się suplement diety od leku?

Zacznijmy od tego, że suplementy diety, które możemy kupić nie tylko w aptekach, bardzo często mają taką samą postać jak leki i wyroby medyczne – są to np. tabletki, kapsułki, czy drażetki. Leki mają działanie farmakologiczne, natomiast wyroby medyczne mają działanie fizyczne. Suplementy diety natomiast, jak wspomnieliśmy we wstępie, służą uzupełnianiu diety. Nie muszą być one rejestrowane przez funkcjonujący w naszym kraju Urząd Rejestracji. Firma, która wprowadza je do sprzedaży, musi tylko powiadomić o tym fakcie Główny Inspektorat Sanitarny i dostarczyć mu wzór opakowania. Leki natomiast muszą zostać dopuszczone do obrotu i wymagają ciągłego nadzoru Inspekcji Farmaceutycznej. Nie ma jednak żadnego powodu, by w związku z powyższym w jakikolwiek sposób bać się wpływu suplementacji na nasz organizm. Nowoczesne suplementy diety to produkty bezpieczne, które mają na nasz organizm pozytywny wpływ, oczywiście pod warunkiem, że stosujemy je zgodnie z zaleceniami i zdrowym rozsądkiem.

Podział suplementów i ich korzystne działanie

Suplementy diety najczęściej dzielimy według ich przeznaczenia. Mogą to być na przykład produkty, które wspomogą nasz układ pokarmowy, czy takie, które pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy. Jedno działanie nie wyklucza drugiego. Zerknijmy na przykład na Carbo węgiel aktywny w syropie, który oferuje polski producent suplementów Exim Pharma z Warszawy. Suplement ten wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i jelit, a także wspomaga metabolizm lipidów i utrzymanie prawidłowej równowagi tłuszczów we krwi. Docelowo zażywamy go, by wspomóc komfort trawienia, a dodatkowym działaniem może być utrata zbędnych kilogramów. Suplementy mogą wspomagać nasz układ odpornościowy, układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, wpływać na stan skóry, włosów i paznokci, czy na nasze narządy ruchu. Dostępne są także suplementy diety wspomagające prawidłowy proces widzenia, wzmacniające naszą witalność, czy suplementy, których stosowanie zmniejsza ryzyko osteoporozy. Odpowiednia suplementacja wpływa korzystnie na nasz organizm i jest całkowicie bezpieczna. Jeśli mamy wątpliwości, jaki suplement będzie dla nas odpowiedni, zawsze możemy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, czy po prostu poprosić o pomoc farmaceutę. Pamiętajmy też, że suplement to jedynie wsparcie właściwej diety, o którą zawsze powinniśmy należycie dbać.