Wozki prysznicowe dla osób z ograniczeniami ruchowymi
2 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Wózki jako pomoc w kąpieli osób z ograniczeniami ruchowymi

Kąpiel osób z ograniczeniami ruchowymi jest dużym wyzwaniem, zarówno dla chorych, jak i ich bliskich czy opiekunów. Podnoszenie, przytrzymywanie, przesadzanie na specjalną ławeczkę czy sedes wymaga dużo siły fizycznej, szczególnie jeśli mamy do czynienia z mokrą i śliską skórą. W takim przypadku o wypadek nie jest trudno. Na szczęście istnieje sposób na to, aby codzienna kąpiel przebiegała lżej dla opiekuna, a przy tym znacznie bardziej komfortowo dla osoby z ograniczeniami ruchowymi. Rozwiązaniem są wózki kąpielowe.

Zastosowanie wózków prysznicowych

Wózki prysznicowe najczęściej przypominają tradycyjne wózki inwalidzkie. Mniej rozbudowane modele mogą również przypominać krzesła łazienkowe dla osób z niepełnosprawnościami. Cechą wspólną wszystkich wózków prysznicowych jest materiał wykonania odporny zarówno na wodę, jak i środki myjące. Stelaż stanowią zwykle elementy ze stali nierdzewnej, siedzenie i oparcie zaś wykonywane są ze specjalnego tworzywa, łatwego w utrzymaniu czystości.

Wózki prysznicowe pozwalają osobom z ograniczeniami ruchowymi na spokojną kąpiel – bez konieczności podnoszenia ich z tradycyjnego wózka czy podtrzymywania. Ich budowa jest tak skonstruowana, aby można było z łatwością dotrzeć do każdej części ciała. Wózki prysznicowe nazywane są często także wózkami prysznicowo-toaletowymi. Dzięki specjalnie zaprojektowanym siedzeniom z otworami, osoby chore mogą załatwić potrzeby fizjologiczne bez przesiadania się na sedes.

Nowsze modele wózków prysznicowych wyposażone są w systemy umożliwiające ich przechylenie do tyłu czy odpowiednie podparcie pleców. Funkcje te doskonale sprawdzają się na przykład podczas mycia włosów, zapewniając komfort zarówno opiekunowi, jak i osobie z ograniczeniami ruchowymi. Jest to niezwykle istotne, aby codzienne mycie nie przysparzało osobie chorej dodatkowego, niepotrzebnego stresu.

Wybór wózka prysznicowego

Wózki prysznicowe, które poprawią komfort codziennego życia osoby chorej, a także ułatwią zajmowanie się nią opiekunowi czy członkowi rodziny, kupić można w sklepie Partner MED. Jest to firma, która specjalizuje się w pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Pracujący tam specjaliści z pewnością dobiorą najlepszy wózek prysznicowy do potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi, a w razie potrzeby zajmą się również późniejszymi naprawami serwisowymi.

Podczas wyboru wózka prysznicowego kluczową kwestią będzie m.in. wybór wielkości kół – wózki z małymi kołami może prowadzić jedynie druga osoba, zaś wózki wyposażone w duże koła może prowadzić także osoba z ograniczeniami ruchowymi, na przykład w przypadku, gdy ograniczenia te dotyczą tylko nóg. Istotne będą również dodatkowe udogodnienia, jak zagłówek czy podłokietniki.