bańki chińskie na plecach kobiety
26 czerwca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Właściwości i zastosowania baniek chińskich

Bańki chińskie cieszą się dużą popularnością od lat. Wynika to z ich wysokiej skuteczności i łatwości stosowania. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie tak naprawdę są ich właściwości i przy jakich dolegliwościach można je stosować. Przyjrzymy się temu zagadnieniu w poniższym artykule.

Właściwości baniek chińskich

Bańki chińskie to przyrządy wykonane z silikonu lub gumy, stosowane w wielu dolegliwościach i schorzeniach. Za ich pomocą wykonuje się specjalny masaż, polegający na stawianiu baniek na ciele pacjenta. Praca baniek chińskich oparta jest o mechanizm próżniowy – podczas przyciskania bańki do skóry jest ona zassana. Na masaż chińskimi bańkami warto wybrać się do specjalistycznych miejsc, takich jak np. Centrum Narządu Ruchu. Mimo, że samo stawianie baniek jest proste, warto powierzyć to specjaliście, który dobierze stopień intensywności do potrzeb danej osoby. Niemniej ważna jest także technika –  początkowo powinno się stosować bańki o mniejszym rozmiarze, aby przy kolejnych masażach je zwiększać. W innym przypadku może pojawić się ból, a przecież celem stawiania baniek jest m.in. jego uśmierzenie. Podczas masażu bańkami skóra powinna być oczyszczona i sucha. Masażysta nakłada olejek do masażu i umieszcza na skórze bańki, aby wprawnym ruchem zassać fałd tkankowy. Masaż bańkami można wykonywać co kilka dni, a w przypadku osób o dużej wrażliwości przed rozpoczęciem zabiegu masażysta może zalecić dodatkowy masaż ręczny danej okolicy ciała, która ma być przygotowana do postawienia baniek.

Kiedy warto postawić na bańki chińskie?

Bańki chińskie to popularna metoda leczenia wielu dolegliwości. Szczególnie stosuje się je podczas częstych infekcji, przeziębień, grypy, nawracających zapaleniach oskrzeli czy astmie. W tym przypadku stosowanie baniek przywodzi nam na myśl tradycyjne lecznictwo w ludowej medycynie, w której stosowano szklane ogniowe bańki – jednak nie bez przyczyny – oba rodzaje wykazują w tych chorobach i dolegliwościach wysoką skuteczność.

Bańki chińskie to świetne remedium na stany pourazowe, zwyrodnieniowe czy bóle kręgosłupa.

Stawianie baniek chińskich ma też aspekt estetyczny – można dzięki nim wymodelować sylwetkę, pozbyć się cellulitu, rozstępów, a nawet wygładzić i ujędrnić twarz – w tym celu stosuje się specjalną, małą bańkę. Regularne stawianie baniek chińskich poprawia elastyczność skóry i przywraca jej blask. Świetnie sprawdzają się także w problemach dermatologicznych, takich jak nadmierne wydzielanie sebum czy zaskórniki.