gastroskopia
6 lutego 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto wykonać gastroskopię?

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które umożliwia dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Gastroskop to rodzaj wziernika, który posiada własne źródło światła, za pomocą którego lekarz może dokładnie obejrzeć nasz przełyk, żołądek i dwunastnicę, a także pobrać materiał do badań. Gastroskopia to badanie diagnostyczne w przypadku chorób zapalnych, spowodowanych działaniem środków chemicznych, czy łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych. Gastroskopia pozwala także na ocenę zaawansowania wielu zmian chorobowych, na przykład żylaków przełyku. Jakie są wskazania do gastroskopii i kiedy warto wykonać to badanie?

Wskazania do gastroskopii

Gastroskopię warto wykonać, kiedy dręczące nas objawy sugerują choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz może zlecić je w przypadku różnych objawów:

  • dolegliwości, które sugerują nieprawidłowości w obrębie naszego przełyku, np. bolesne połykanie, czy zaburzenia połykania, przewlekłe wymioty, spożycie szkodliwej substancji
  • dolegliwości, które sugerują nieprawidłowości w obrębie naszego żołądka, czyli przewlekłe bóle brzucha, czy krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • dolegliwości, które sugerują nieprawidłowości w obrębie całego przewodu pokarmowego

Gastroskopię wykonuje się także u dzieci, u których zaobserwujemy niedostateczny przyrost masy ciała, czy wzrostu, a także wyraźny, nieuzasadniony niepokój.

Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Gastroskopia polega na wprowadzenie giętkiego aparatu przez ustnik, który pacjent trzyma zębami. Przed wprowadzeniem gastroskopu gardło pacjenta zostaje znieczulone roztworem lidokainy – dowiadujemy się w Gabinecie Chirurgicznym z Pracownią Endoskopii z Wrocławia. W czasie badania pacjent leży na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Jest to badanie inwazyjne, ingerujące w jamy naszego ciała, jednak określa się je jako badanie bezpieczne. Czas trwania gastroskopii to około 5-10 minut. Przygotowanie do gastroskopii nie wymaga bezwzględnie wykonania wcześniej żadnych innych badań. Trzeba jednak pamiętać, że co najmniej 6-8 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków ani napojów. Jeśli stale zażywamy leki, na przykład w związku z chorobą serca, czy niewłaściwym ciśnieniem, możemy przyjąć dawkę i popić ją niewielką ilością wody. W związku z tym, że wielu pacjentów obawia się przeprowadzenia badania gastroskopem, poza znieczuleniem miejscowym lekarz może podać pacjentowi środek uspokajający, co jest wskazane przez specjalistów. Pamiętajmy, że najistotniejszy element, który warunkuje prawidłowy przebieg badania, to nasze pozytywne nastawienie.