23 stycznia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kiedy warto wybrać się do dermatologa?

Dermatolog to lekarz specjalizujący się przede wszystkim w leczeniu chorób skóry, ale także chorób ogólnoustrojowych, których objawy można zaobserwować na skórze oraz schorzeń paznokci czy włosów. Zazwyczaj do dermatologa zwracamy się wówczas, gdy stosowane przez nas ogólnie dostępne w aptekach środki farmakologiczne nie dają oczekiwanych rezultatów.

Na czym polega praca dermatologa

Wizyta u dermatologa zazwyczaj przebiega dwuetapowo. Pierwszym z nich jest dokładny wywiad z pacjentem i precyzyjne określenie problemu, z jakim przychodzi on na wizytę. Lekarz zazwyczaj pyta jaki charakter mają dostrzeżone przez pacjenta zmiany na skórze, paznokciach lub we włosach, jak długo ten problem jest obecny oraz czy można dostrzec jakieś zmiany objawów w różnych fazach dnia. Po wywiadzie następuje badanie.

W tym miejscu warto jest zaznaczyć, że jeżeli zgłaszamy się do lekarza z problemami skórnymi na twarzy, nie możemy przyjść do gabinetu z pełnym makijażem, a jeżeli nasz problem objawia się np. osłabionymi paznokciami, nie powinnyśmy przed wizytą nakładać na nie lakieru, ponieważ utrudni to wykonanie badania.

Badanie lekarz zazwyczaj wykonuje przyrządem, zwanym dermatoskopem. Jest to tak naprawdę rodzaj lupy z podświetleniem, dzięki której dermatolog ma możliwość dokładniejszego obejrzenia chorego miejsca i postawienie dobrej diagnozy oraz przepisanie odpowiednich leków na choroby skóry czy paznokci.

Leczenie chorób dermatologicznych

Choroby dermatologiczne zazwyczaj leczy się poprzez stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych. Istnieją dwa rodzaje leków: leki dostępne tylko na receptę oraz ogólnie dostępne leki OTC. Leki na receptę stosowane są w przypadku bardziej poważnych chorób i schorzeń, jeżeli jednak nasz problem objawia się jedynie w postaci niezbyt silnego trądziku, mamy problem z opryszczką lub przebarwieniami, zanim zwrócimy się o pomoc do specjalisty, warto wypróbować leki bez recepty, ponieważ bardzo często taki sposób leczenia jest wystarczająco skuteczny.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej i stacjonarnej Pod Różami w Raciborzu: Ogólnie dostępne leki na problemy skórne, zazwyczaj występują w formie maści lub żelu, którymi należy smarować chore miejsca. W naszej aptece można kupić leki w postaci kremów, które pomogą poradzić sobie z bardzo różnorodnymi problemami, m.in. z opryszczką i trądzikiem, przebarwieniami skórnymi, płytkimi bliznami, świądem, łojotokiem czy przesuszoną skórą. Oprócz tego posiadamy także leki dostępne w formie aerozolu oraz w formie tabletek. Wszystkie te leki, przy odpowiednim stosowaniu, bardzo często potrafią pomóc pacjentowi, jeżeli jednak nie będą przynosiły odpowiednich rezultatów, wtedy radzimy umówić się na wizytę u dermatologa.