10 października 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Co warto wiedzieć o usuwaniu tatuaży?

Bez względu na to, czy chcesz trwale pozbyć się tatuażu, czy też zakryć go nowym wzorem, czyli wykonać cover up, konieczne będzie sięgnięcie po laser – mówi specjalista z firmy PROFI-MED.

W obu przypadkach usuwanie starego tatuażu polega na rozjaśnieniu wzoru przez rozbicie zamkniętych w skórze cząsteczek tuszu, które następnie usuwane są z organizmu dzięki pracy systemu immunologicznego.

Laserowe usuwanie tatuaży

Wykorzystanie lasera jest najskuteczniejszą, a obecnie właściwie jedyną stosowaną metodą usuwania tatuaży. Zabieg nie należy do bolesnych, choć może towarzyszyć mu uczucie dyskomfortu i pieczenia, wynikającego z przenikania impulsów świetlnych w głąb skóry.

W trakcie zabiegu tusz absorbuje światło, które rozrywa go na mniejsze cząsteczki. Uszkodzony barwnik następnie wydalany jest z organizmu. Niestety, różne kolory barwnika inaczej reagują na traktowanie laserem, dlatego skuteczność zabiegu w dużej mierze uzależniona jest od profesjonalizmu osoby, która go wykonuje i dostępności odpowiedniego sprzętu.

Każdy zabieg laserowy prowadzi do stopniowego rozjaśniania wzoru na skórze. Dlatego do całkowitego usunięcia tatuażu zazwyczaj potrzebnych jest kilka sesji, które powtarza się w kilkutygodniowych odstępach. Ilość potrzebnych zabiegów uzależniona jest od wielu czynników, w tym głębokości tatuażu, intensywności i rodzaju barwnika, wielkości wzoru i indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest podrażniona, w związku z czym wymaga stosowania maści łagodzących i przeciwzapalnych oraz opatrunku. Ranki po laserowym usuwaniu tatuażu goją się szybko i w ciągu kilku dni powstaje strupek. W tym momencie niezwykle ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, stosowanie zalecanych maści i powstrzymywanie się od zdrapywania strupków. W innym wypadku pacjentowi grozi powstanie blizn i zgrubień na skórze.

Urządzenia do laserowego usuwania tatuaży

Profesjonalnym usuwaniem tatuaży zajmują się gabinety medycyny estetycznej, ale także salony urody oraz same studia tatuażu. Bardzo ważne jest, aby osoba, która podejmuje się wykonywania takiego zabiegu, posiadała odpowiednie kwalifikacje i szkolenia. Nie bez znaczenia jest także sprzęt, jakim się posługuje.

Zarówno w środowisku medycznym, jak i w świecie profesjonalnego tatuażu, uznaniem cieszą się obecnie lasery Q-Switch. Dzięki możliwości uzyskania fali różnej długości, doskonale radzą sobie z usuwaniem zarówno tatuaży ciemnych, jak i kolorowych. Ponadto lasery te są stosowane do usuwania makijażu permanentnego, przebarwień – zmian pigmentacyjnych na skórze oraz do leczenia grzybicy paznokci. Dobre lasery Q-Switch posiadają też dodatkowy filtr 1320 nm do laserowego peelingu węglowego, którego celem jest oczyszczanie i rewitalizacja skory twarzy, dekoltu czy pleców.