usg
7 marca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jakim celu wykonuje się badanie USG bioderek u małych dzieci?
5 (100%) / 3 głosów

W jakim celu wykonuje się badanie USG bioderek u małych dzieci?

Pierwsze oględziny stawu biodrowego dziecka przez specjalistę mają miejsce tuż po przyjściu noworodka na świat. Nawet jednak jeśli nie stwierdza się w tym momencie nic niepokojącego, warto – a nawet trzeba – wybrać się z niemowlęciem na badanie USG, najlepiej między szóstym a dwunastym tygodniem życia malucha. Dlaczego to takie ważne? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Przyczyn nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych w tym wieku może być wiele. Układ ruchu bowiem wciąż jeszcze się formuje i na tym etapie stawy zbudowane są z chrząstki, co czyni je podatnymi na rozmaite odkształcenia. Z tego też powodu nie ma sensu badać ich przy użyciu szkodliwego promieniowania rentgenowskiego, które daje wyraźny obraz kości, ale nie chrząstek.

Przebieg badania

Badanie USG, które doskonale się tutaj sprawdza, jest natomiast w pełni bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga przygotowań. Warto zadbać jedynie o to, aby dziecko było nakarmione i mniej skłonne dzięki temu do płaczu. Cała procedura zajmuje z reguły 15-20 minut, a rodzice mogą przez cały ten czas być przy niemowlęciu.

Co to jest dysplazja i co ją powoduje

Dzięki badaniu USG bioderek u małych dzieci możliwe jest odpowiednio wczesne wykrycie tzw. dysplazji, która polega na nieprawidłowym umieszczeniu kości udowej w panewce, np. w związku ze spłaszczeniem tej ostatniej. Dysplazja może być dziedziczna, ale może też wykształcić się w związku z niewłaściwym ułożeniem dziecka w łonie matki, działaniem niektórych hormonów w jej ciele czy komplikacjami porodowymi albo zbyt dużą wagą noworodka, a także na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji w pierwszych tygodniach życia.

Możliwe konsekwencje

Nieleczona dysplazja sprawia, że staw biodrowy nie może rozwijać się prawidłowo i staje się podatny na zwichnięcia. Może też być przyczyną późniejszych wad postawy, a nawet problemów z chodzeniem.

Na szczęście wczesne podjęcie kroków zaradczych potrafi całkowicie zniwelować problem, a człowiek z wyleczoną dysplazją jest w stanie nawet uprawiać sport wyczynowo – dowiadujemy się w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich „Sofimed”.

Warto podjąć wyzwanie

Warunkiem jest jednak postawienie diagnozy w momencie, gdy stawy są jeszcze plastyczne, a także ścisłe trzymanie się zaleceń lekarza. Mogą one być różne w zależności od stopnia zaawansowania dysplazji, ale nawet jeśli okazują się uciążliwe zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców (jak np. stosowanie ortezy), to warto podjąć wszelki trud, który się opłaci.