licowki kompozytowe na zeby
15 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jakim celu stosuje się licówki kompozytowe?

Większość z nas dba o swoją prezencję. Nakładamy schludne i ładne ubrania, chodzimy do kosmetyczki i fryzjera. Kobiety robią makijaż i kompletują modne kreacje. Jednak chyba już każdy zdaje sobie sprawę, że nawet najlepsza stylizacja na nic się zda, gdy uśmiech będzie pokazywał zaniedbane uzębienie. Na szczęście, złamany czy nierówny ząb albo liczne przebarwienia to w dzisiejszych czasach żaden problem dla stomatologa.

Czym jest licówka kompozytowa?

Licówka kompozytowa jest specjalną nakładką, którą mocuje się przeważnie na przedniej ścianie zęba. Ma ona za zadanie poprawić jego ogólny wygląd. Licówkę kompozytową można też stosować z celu uzupełnienia kształtu uzębienia. W zależności od sposobu zakładania takiego elementu da się umieścić ją bezpośrednio lub pośrednio, co oznacza uprzednie pobranie odcisku zęba. Sposób ten jest stosowany w przypadku odłamań czy innych nietypowych kształtów uzębienia.

Jak przebiega zakładania licówek?

Zabieg zakładania licówek najlepiej przeprowadzić w dobrym gabinecie stomatologicznym, które ma odpowiednią renomę, takim jak Matraszek Stomatologia. Wtedy będzie się miało pewność, że wszystkie procedury zostaną zrealizowane prawidłowo i zabiegu nie trzeba będzie w najbliższym czasie poprawiać.

Pierwszym krokiem prowadzącym do założenia licówki jest staranne osuszenie zęba. Później trzeba dobrać odpowiedni kolor kompozytu. Przy pomocy wzornika określana jest zarówno jego barwa, jak i kształt. Następnie trzeba ząb „opracować”, czyli wyleczyć go w ewentualnej próchnicy lub pozbawić kamienia. Licówka może być nałożona również na zęba martwego. Po dopasowaniu przez delikatną korektę możliwe jest jej przyklejenie do powierzchni kości.

Kiedy warto zastosować licówkę kompozytową?

Licówka kompozytowa warta jest przyklejenia w przypadku każdej nieprawidłowości w wyglądzie uzębienia. Przykładem może być potrzeba nadbudowania zbyt krótkich zębów albo skrócenia długich. Innym wskazaniem do zastosowania licówki jest występowanie przebarwień, zarówno tych powstałych przy okazji leczenia antybiotykami, jak i takich, które charakteryzują zęby martwe.

Licówki kompozytowe stosuje się również w przypadku niwelowania zbyt wielkich przerw między zębami, a przede wszystkim diastemy, która jest szparą między przednimi jedynkami.

Za pomocą licówki kompozytowej odtwarza się również ułamany lub zniszczony w inny sposób ząb. Wygląda on wtedy dużo lepiej niż tylko z zastosowanym wypełnieniem. Licówki można też użyć w przypadku nadmiernie stłoczonych lub nienaturalnie przesuniętych zębów.