ruchome-aparaty-ortodontyczne
23 listopada 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jakich sytuacjach stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne?

Możliwość stosowania ruchomych aparatów ortodontycznych jest marzeniem większości osób, które mają zamiar podjąć leczenie powstałych u nich wad zgryzu. Niestety możliwości stosowania tego typu aparatów ortodontycznych są bardzo ograniczone i stosuje się je wyłącznie u dzieci.

Charakterystyka aparatów ruchomych

Aparaty ruchome stanowią szczególny rodzaj aparatów ortodontycznych. W odróżnieniu od aparatów stałych, nie są one przymocowane na stałe do zębów i pacjent w każdym momencie może je samodzielnie wyjąć.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dr Ewa Hornik-Pietrzyk, która prowadzi prywatną praktykę ortodontyczną w Katowicach: Stosuje się je głównie u dzieci w wieku od 4 do 14 lat, u których cały czas zachodzą procesy wzrostu. Aparaty ruchome są w stanie u takich pacjentów zapobiegać w przyszłości stosowania aparatów stałych. Mają jednak spore ograniczenia. Za ich pomocą nie jest bowiem możliwe przesunięcie źle wyrżniętych zębów, a jedynie skorygowanie ich nadmiernego wychylenia do przodu lub do tyłu oraz wspomaganie wzrostu kości szczęki. W przypadku innych wad zgryzu konieczne jest zastosowanie aparatów stałych.

Rodzaje aparatów ruchomych

Pomimo dosyć ograniczonych możliwości stosowania, obecnie w ortodoncji wykorzystuje się przynajmniej kilku rodzajów aparatów ruchomych.

Płytka Schwarza

Pierwszym z nich jest tzw. płytka Schwarza, którą stosuje się w celu aktywizowania wzrostu kości szczęki na szerokość. Stosowania tego aparatu ruchomego umożliwia poszerzenie dolnego łuku zębowego, dzięki czemu uzyskuje się wystarczającą ilość miejsca na wyżynanie zębów stałych. Cały proces leczenia polega na poszerzaniu płytki wraz z osiągniętymi efektami i odbywa się pod stałym nadzorem lekarza ortodonty.

Aparaty Twin Block

Twin Block to dolna i górna płytka, których działanie polega na wczesnym korygowaniu nieprawidłowego zgryzu oraz odpowiednim wysunięciu do przodu żuchwy. Tego typu aparatu ruchome noszone są przez pacjentów przez cały czas, jedynie z krótkimi przerwami na umycie zębów oraz aparatu. Ich zdejmowanie zaleca się także podczas uprawiania sportu.

Aktywatory

Trzecim rodzajem ruchomych aparatów ortodontycznych są aktywatory. Są one elementem wczesnego leczenia ortodontycznego. Za ich pomocą, możliwe jest skierowanie wyżynających się stałych zębów do odpowiednich miejsc w łuku zębowym, a także zniwelowanie ryzyka powstania wad zgryzu w przyszłości. Aktywatory wykorzystują w działaniu siłę mięśni żuchwy pacjentów.