szczoteczka-do-zebow
12 września 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Każdy z nas wie, jakie znaczenie dla zdrowia naszych zębów ma ich regularne szczotkowanie. Jednak szczotkowanie szczotkowaniu nierówne i żeby mieć 100 proc. pewność, że przeprowadzane przez nas działania przynoszą właściwe skutki, musimy wiedzieć, jaką szczoteczkę do zębów wybrać.

Rodzaje szczoteczek

Wybór właściwej szczoteczki do zębów jest tylko z pozoru łatwy. W rzeczywistości przy jego dokonywaniu powinniśmy brać pod uwagę kilka czynników, łącznie ze stanem naszych dziąseł i stanem uzębienia. W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek różniących się od siebie wielkością główki, miękkością i sposobem rozłożenia włosia, konstrukcją szyjki i rączki… Dodatkowo istnieje także kilka typów szczoteczek specjalistycznych, np. szczoteczki ortodontyczne, pooperacyjne oraz szczoteczki dla osób ze wszczepionymi implantami zębowymi. W jaki sposób wybrać szczoteczkę, która będzie idealnie dostosowana do naszych zębów oraz stanu naszych dziąseł?

Co wybrać?

Dokonując wyboru szczoteczki do codziennego użytkowania powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Dentaid Polska, która już od ponad 30 lat oferuje swoim klientom specjalistyczne przyrządy do higieny jamy ustnej: Dokonując wyboru szczoteczki powinniśmy wybrać taką, która będzie wygodna w użytkowaniu, będzie w stanie skutecznie czyścić zęby nawet w trudno dostępnych miejscach oraz nie będzie podrażniała dziąseł.

Wielkość główki

Zaczynając od absolutnych podstaw, wielkość szczoteczki musi być dostosowana do wieku jej użytkownika. Dorosłe osoby nie powinny myć zębów przy użyciu małych szczoteczek, przeznaczonych dla dzieci, tak samo jak dzieci nie powinny stosować dużych szczotek przeznaczonych dla osób dorosłych. I w pierwszym i w drugim przypadku będzie to skutkowało niedokładnym umyciem zębów.

Twardość włosia

Drugą bardzo ważną kwestią jest twardość włosia, którą dobiera się pod względem wrażliwości dziąseł. Jeżeli w trakcie szczotkowania zdarza się, że nasze dziąsła krwawią, jest to wyraźny sygnał, że musimy zmienić twardość szczoteczki. Generalnie zaleca się stosowanie szczoteczek o średniej twardości włosia, jednak osoby z bardzo wrażliwymi dziąsłami powinny stosować szczoteczki miękkie, najlepiej takie, które dodatkowo posiadają giętką szyjkę, znacznie redukującą nacisk.

Szczoteczki specjalistyczne

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest także bardzo dużo rodzajów szczoteczek specjalistycznych. Wśród nich warto wyróżnić szczoteczki jednopęczkowe, przeznaczone dla osób posiadających krzywe uzębienie. Tego typu szczoteczki są wyposażone tylko w jeden pęczek włosów, dzięki czemu łatwo jest nim dotrzeć w trudno dostępne miejsca przy zębach trzonowych czy w okolicach szyjek zębowych. Takie szczoteczki pozwalają na czyszczenie każdego zęba osobno.

Drugim typem szczoteczek specjalistycznych są coraz częściej stosowane szczoteczki międzyzębowe. Te szczoteczki wyglądają jak zminiaturyzowana wersja szczotek do mycia butelek. Produkowane w różnych rozmiarach, pozwalają dokładnie umyć szczeliny między zębami, dzięki czemu są bardzo ciekawą alternatywą dla nici dentystycznych.

Oprócz tego na rynku dostępne są także szczoteczki przeznaczone dla osób będących w trakcie leczenie ortodontycznego, szczoteczki ułatwiając mycie implantów zębowych oraz szczoteczki pooperacyjne, przeznaczone dla osób, u których wykonywano chirurgiczne zabiegi dentystyczne.