dieta-watroba
14 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób wspomóc pracę wątroby

Wątroba to w dużym skrócie główny filtr naszego organizmu. Oczyszcza go z toksyn, ale też reguluje poziom cholesterolu i niektórych hormonów. A to tylko niektóre z przeszło 500 zadań, jakie spoczywają na tym narządzie! Wysoko przetworzona żywność, nadmiar niezdrowych tłuszczów i cukru oraz oczywiście alkohol i leki stanowią dla wątroby poważne obciążenie. Jak możemy wspomóc jej pracę?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na usprawnienie funkcjonowania wątroby. A najlepsze jest to, że większość z nich może mieć dobroczynny wpływ na cały nasz organizm, jak również na naszą sylwetkę i samopoczucie. Podstawą jest bowiem zdrowa, zbilansowana dieta, w której pojawiają się pewne konkretne produkty, podczas gdy inne warto wyeliminować.

Czego unikać

Na czarnej liście z pewnością powinni znaleźć się przedstawiciele żywności wysoko przetworzonej (tj. zawierającej choćby wzmacniacze smaku i konserwanty), ale też duże ilości soli, cukru, tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i… środków przeciwbólowych. Jak powszechnie wiadomo, stan wątroby pogarsza się także od nadmiernego spożycia alkoholu – nie jest to jednak jedyna używka, od której należy stronić. Szkodzą również toksyny zawarte m.in. w papierosach. Większość z nich osadza się w płucach, ale sporo krąży też we krwi, filtrowanej właśnie przez wątrobę.

Co powinno się znaleźć w diecie

Nakreślone wyżej ograniczenia wcale nie oznaczają, że wszystkiego trzeba sobie odmawiać. Wręcz przeciwnie – jadłospis można i należy wręcz urozmaicić, najlepiej o pełne smaku produkty takie jak czosnek, kolendra, kurkuma, buraki, orzechy, brokuły czy awokado, a także tłuste ryby i tłoczone na zimno oleje roślinne oraz zielone warzywa liściaste, najlepiej zmiksowane, w postaci modnego smoothie. Zawierają one substancje, które wspomagają przepływ krwi i wydzielanie detoksyfikujących enzymów, a także stymulują procesy regeneracji komórek wątroby i działają przeciwzapalnie oraz chronią przed rakiem (dzięki bogactwu antyoksydantów).

Zioła i suplementy

W profilaktyce chorób wątroby ważne miejsce zajmują też niektóre zioła, m.in. korzeń lukrecji, mniszek lekarski, a przede wszystkim ostropest plamisty. Obecna w nim substancja zwana sylimaryną wykazuje korzystne działanie żółciopędne i chroni przed toksynami, wykazano też, że przyspiesza regenerację wątroby stłuszczonej. Nie każdemu jednak odpowiada gorzki smak i konieczność parzenia herbat ziołowych. W takiej sytuacji warto wspomóc się dedykowanymi suplementami, dostępnymi chociażby w sklepie Tree Pharma.

Dobre nawyki

Mając na względzie zdrowie wątroby, dobrze jest też rozpoczynać dzień od szklanki letniej wody z dodatkiem soku z połówki cytryny, co doskonale pobudza wątrobę do pracy. Zbawienny może okazać się też regularny, łagodny masaż brzucha poniżej żeber po prawej stronie, który poprawia przepływ krwi w okolicach wątroby oraz woreczka żółciowego.