łupież
18 lutego 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób skutecznie zwalczyć łupież?

Łupież uznawany jest powszechnie za problem kosmetyczny, jednak tak naprawdę jest to zaburzenie natury zdrowotnej. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest złuszczanie się naskórka skóry głowy i opadanie w postaci drobnych płatków. Tym bardzo wyraźnym objawom może towarzyszyć świąd, podrażnienia, a nawet wypadanie włosów. Choć przypadłość wydaje się niegroźna, jest jednocześnie bardzo uciążliwa i trudna do usunięcia. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?

Przyczyny powstawania łupieżu

Powody pojawienia się łupieżu bywają rożne, tak jak różne są jego odmiany – mówi ekspert apteki W Sieci. Dzisiaj będziemy opowiadać o dwóch rodzajach łupieżu skóry głowy. Pierwszy z nich to łupież suchy, tzw. Łupież zwykły lub pospolity, który powstaje w wyniku przesuszenia skóry lub w reakcji na zbyt mocne kosmetyki. Tę odmianę łupieżu charakteryzuje bardzo jasny, niemal biały kolor płatków odpadającego naskórka. Oprócz skóry głowy może się lokalizować w okolicy brody, owłosienia pachowego i łonowego. Przy łupieżu suchym włosy nie osłabiają się i nie wypadają.

Drugą odmianę stanowi łupież tłusty, który często jest następstwem łupieżu suchego ale obejmuje tylko skórę głowy. Rozwija się on m.in. w wyniku nadmiernego namnażania i działalności grzybów Malassezia furfur, które występują na skórze każdego człowieka. Niestety, w sprzyjających warunkach namnażają się nadmiernie. Grzyby doskonale czują się w środowisku beztlenowym, dlatego pojawienie się łupieżu może wynikać z małej dbałości o higienę włosów lub towarzyszyć problemowi nadprodukcji łoju. Łupież tłusty charakteryzuje się ciemniejszym, żółtawym kolorem i większą średnicą złuszczających się płatków, towarzyszy mu mocne swędzenie i jest trudny do ostatecznego usunięcia. Tłuste włosy ulegają ścieńczeniu i wypadaniu. Może dojść do stanu zapalnego skóry głowy objawiającego się zaczerwienieniem i swędzeniem.

Czynniki sprzyjające powstawaniu łupieżu to zaburzenia hormonalne, zła dieta, spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, problemy emocjonalne, stres, predyspozycje genetyczne, zła pielęgnacja skóry głowy (zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie), nieprawidłowo dobrane kosmetyki, nieodpowiednie nakrycie głowy, skażenie środowiska.

Jak zwalczyć łupież?

Obecnie na rynku kosmetycznym istnieje wiele preparatów przeciwłupieżowych. Najprostszą metodą walki z tą przypadłością jest stosowanie specjalnych szamponów, przy czym największą skuteczność wykazują te apteczne. Najważniejszym komponentem szamponów przeciwłupieżowych są zazwyczaj substancje złuszczające (keratolityczne) oraz hamujące rozwój drożdżaków i bakterii na skórze głowy aby usunąć nadmiar martwego naskórka i przywrócić równowagę mikrobiologiczną. Jeśli skóra głowy jest sucha należy ją nawilżyć (logiony, ampułki). Należy też przywrócić prawidłowe pH i prawidłową mikroflorę. W tym celu stosuje się dodatki do szamponów w postaci wyciągów z drzewa herbacianego, olejków eterycznych.

Stosowanie kuracji przeciwłupieżowej

Tempo rozwiązania problemu zależy w dużej mierze od rodzaju łupieżu. Zdecydowanie łatwiej pozbędziemy się łupieżu suchego, niż jego tłustej odmiany. Pełna kuracja szamponem przeciwłupieżowym powinna trwać 4 tygodnie a jeśli jest nieskuteczna należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Jednak o właściwej pielęgnacji skóry głowy nie należy zapominać nawet po ustąpieniu objawów. Przypadłość ma charakter nawracający, dlatego osoby ze skłonnością do łupieżu powinny używać specjalnych szamponów również profilaktycznie, np. co 2-3 mycie.

Jak zapobiegać?

Aby nie dopuścić do powstania łupieżu należy dobrać odpowiedni szampon aby nie naruszać prawidłowego pH skóry głowy, nie przesuszać jej i nie przetłuszczać. Wysokiej jakości kosmetyki apteczne do mycia i pielęgnacji skóry głowy i włosów zapobiegną niekorzystnym zmianom pH, namnażaniu się niepożądanej mikroflory oraz wysuszeniu skóry.