wizyta ginekologiczna
4 sierpnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób przygotować się do pierwszej wizyty ginekologicznej?

Wizyta u ginekologa to dla bardzo wielu kobiet wielki stres – winę za to ponosi przede wszystkim brak odpowiedniej edukacji seksualnej, która zastąpiona została krążącymi wśród kobiet opowieściami, często mającymi niewiele wspólnego z faktami. Nic dziwnego, że wiele nastolatek odczuwa ogromny opór psychiczny przed pierwszą wizytą. Można go przezwyciężyć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę?

Bardzo powszechną – i niestety szkodliwą – praktyką jest odkładanie pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym do momentu pojawienia się niepokojących objawów, dotyczących układu rozrodczego. Lekarze ginekolodzy zalecają, by nie czekać tak długo i zdecydować się na pierwsze badanie niedługo po rozpoczęciu miesiączkowania, ewentualnie przed rozpoczęciem pożycia seksualnego. Z badań wynika, że około 80% kobiet staje się aktywna seksualnie przed ukończeniem 18 roku życia, zatem optymalnym rozwiązaniem jest udanie się na pierwsze badanie ginekologiczne jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa nie różnie się wiele pod względem przygotowań od rutynowych badań. Jeśli decydujemy się na wizytę w ramach NFZ, potrzebny nam będzie dowód tożsamości – dowód osobisty bądź legitymacja szkolna lub studencka. W przypadku wizyty w gabinecie prywatnym potrzebny będzie jedynie dokument zawierający numer PESEL.

Do ginekologa najlepiej wybrać się w ciągu dziesięciu dni od zakończenia menstruacji, gdyż jest to czas najmniejszego dyskomfortu psychicznego i fizycznego kobiety. W dniu wizyty należy podmyć okolice intymne jedynie z wierzchu, gdyż dokładne mycie wewnątrz wypłukuje wydzielinę z ujścia pochwy, którą lekarz może pobrać do badania. Ponadto nie należy stosować dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej i zadbać o wypróżnienie przed wejściem do gabinetu. Lekarz w czasie badania może zadawać pytania, m.in. o pierwszą miesiączkę, o termin ostatniej miesiączki, regularność okresu, o obfitość krwawienia i towarzyszące im objawy (np. nudności, zawroty głowy). Dobrze jest wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na nie.

Fachowe podejście lekarza ma bardzo duży wpływ na komfort psychiczny pacjentki podczas badania. Dlatego warto korzystać z usług zaufanych specjalistów – profesjonalne usługi ginekologiczne znajdziemy w ofercie Centrum Medycznego Ultramedic.