24 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób poradzić sobie z nieświeżym oddechem?

Nieprzyjemny zapach z ust i nieświeży oddech, czyli halitoza, to wcale nie tak rzadki problem. Niestety dotyczy on wielu osób. Przyczyny takich objawów mogą być różne. Bez względu jednak na to, z jakiego powodu pojawiła się taka przypadłość, zawsze jest bardzo problematyczna i zawsze warto zrobić wszystko, żeby się od niej uwolnić. W artykule opisujemy, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust oraz w jaki sposób można z nim sobie radzić, stosując środki dostępne w aptekach.

Jakie są najczęstsze przyczyny nieświeżego zapachu z ust?

W zdecydowanej większości przypadków problemy z nieprzyjemnym i nieświeżym oddechem z ust są spowodowane stanami zapalnymi i innymi problemami w obrębie jamy ustnej. Nieświeży oddech może być więc spowodowany m.in. chorobami zębów i przyzębia, czyli paradontozą, zapaleniem dziąsła, choroba próchnicową zębów, kamieniem nazębnym, ropnym zapaleniem migdałków, zapaleniem zatok, nieszczelnym wypełnieniem ubytków w zębach lub nalotem na grzbiecie języka. Czasami jednak nieświeży oddech nie jest spowodowany problemami w obrębie jamy ustnej, tylko jego przyczyną są różnego typu choroby ogólnoustrojowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej aptekawsieci.pl:

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza, może być spowodowana m.in. takimi chorobami ogólnoustrojowymi, jak marskość wątroby, cukrzyca lub mocznica. Często takie objawy mogą być też spowodowane schorzeniami dolnych dróg oddechowych lub górnej części przewodu pokarmowego, m.in. chorobą refluksową przełyku. Problemy gastrologiczne są jednak przyczyną halitozy jedynie u około 5% populacji. Oczywiście w przypadku powstania takich problemów, warto jest udać się do lekarza, żeby spróbować określić dokładne przyczyny ich powstania. Jako doraźną pomoc warto jest z kolei zastosować dostępne w aptekach, także internetowych, środki pomocne  w przypadkach nieprzyjemnego zapachu z ust.

Czy istnieją skuteczne tabletki na nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach z ust?

W aptekach obecnie dostępnych wiele różnego rodzaju środków pomocnych w przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust. Stosowanie w walce z halitozą mocnej gumy do żucia lub zwykłych dropsów do ssania nie przynosi niestety zbyt trwałych efektów i po kilku minutach od ich zastosowania problem znów powraca. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych tabletek na nieświeży oddech z apteki. W większości tego typu wyrobów farmakologicznych znajdują się zapewniające przyjemny smak i aromat wyciągi z ziół oraz skutecznie zwalczający nieprzyjemne zapachy cynk organiczny. Takie środki są dostępne w formie tabletek do ssania. Zawarte w nich związki cynku redukują ilość znajdujących się w wydychanym powietrzu związków siarki. Stosowane w takich dawkach, jak jest to zalecane w dołączonej do opakowania tabletek ulotkach jest całkowicie bezpieczne i nie mają żadnych skutków ubocznych. Jeżeli jednak będzie się je stosowało zbyt często, wtedy nadmierna ilość cynku może mieć efekt przeczyszczający.