badanie wady wzroku
6 marca 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób określana jest wada wzroku?

Wada wzroku, choć nie jest chorobą, może jednak znacznie obniżać komfort życia. Dlatego ważne jest, by wykryć ją możliwie jak najwcześniej. Tym bardziej że tego rodzaju niedogodności dotyczą dziś sporej grupy ludzi w różnym wieku. W jaki sposób specjalista może wykryć ewentualną nieprawidłowość w narządzie wzroku? Jakie metody diagnostyczne sprawdzają się do tego celu?

Wada wzroku – czym dokładnie jest?

Wada wzroku to popularne określenie na zaburzenia widzenia wynikające z wad refrakcji (załamania światła).

Ponieważ wady nie są chorobami oczu, to nie leczy się ich, tylko się je koryguje. Na przykład za pomocą szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Taka korekta nie tylko poprawia komfort życia pacjenta, ale też niweluje wiele dodatkowych niedogodności. Zaliczają się do nich choćby bóle głowy, nerwobóle, zmęczenie oczu.

Ponadto, co jest ważne szczególnie u młodszych pacjentów, niekorygowana wada może postępować. Im szybciej się ją wykryje, tym lepiej dla danej osoby.

Jakie wady wzroku się wyróżnia?

Istnieje kilka często występujących typów wad wzroku.

To na przykład:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność (dalekowzroczność),
  • astygmatyzm,
  • prezbiopia.

Jeśli chodzi o to pierwsze, to dodatkowo wyróżnia się krótkowzroczność niską, średnią i wysoką. W tym pierwszym przypadku tzw. skala wady wzroku nie przekracza stopnia -3,0 dioptrii. Natomiast w ostatnim wariancie – osiąga ona wartość od -8,0 dioptrii do nawet kilkudziesięciu dioptrii na minusie. To właśnie po wykryciu tej wady, osoby często zgłaszają się z receptą na szkła do zakładu optycznego, takiego jak salon optyczny Joanny Trzcinowicz we Wrocławiu.

Takie same trzy rozróżnienia są w przypadku nadwzroczności. Mowa o dalekowzroczności niskiej, umiarkowanej i ciężkiej – w sumie w spektrum od +2,0 do powyżej +5,0 dioptrii.

Jakie badania diagnostyczne przeprowadza się u okulisty?

Żeby potwierdzić lub wykluczyć wadę wzroku, trzeba udać się do specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne.

Najpopularniejszą metodą jest badanie ostrości wzroku przy pomocy tablicy Snellena. Pacjent po prostu odczytuje z niej różnej wielkości litery i cyfry.

Często wykonywanym badaniem jest też autorefraktometria, czyli komputerowe badanie wady wzroku. Jego wynik pozwala na wykrycie krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu w różnych stopniach zaawansowania.

Jeszcze jedną techniką jest skiaskopia, czyli tzw. obiektywne badanie refrakcji oka. Odstępstwa od przyjętej normy wskazują na przykład na zaburzenia akomodacji czy zeza utajonego.