okulista-dziecko
25 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

W jaki sposób dobiera się moc okularów dla dziecka

Okulary przywracają ostrość i poprawność widzenia, podnosząc komfort codziennego życia. Źle dobrana moc okularów może utrudnić, a nawet uniemożliwić proste czynności, takie jak czytanie, pisanie, oglądanie filmów czy prowadzenie auta. Zdrowy wzrok jest szczególnie ważny dla dzieci – tych młodszych, które dopiero poznają świat, i tych starszych, które uczą się w szkole.

Znaczenie zdrowego wzroku u dziecka

Głównie za pośrednictwem wzroku mamy kontakt z otoczeniem – określamy położenie przedmiotów w przestrzeni i ich ruch, rozpoznajemy ludzi, odbieramy komunikaty pisane, obrazowe i wyrażone gestami. Zdrowe oczy są szczególnie istotne w życiu dziecka.

Maluch poznaje otoczenie w dużej mierze wzrokiem – mówi specjalista z Zakładu Optycznego Joanna Trzcinowicz. – Jeżeli nie widzi dokładnie zarysów, obraz jest zniekształcony, w głowie dziecka pojawi się taka zniekształcona wizja świata. Oczy odgrywają też kluczową rolę na dalszych etapach życia. Wada wzroku utrudnia dzieciom w wieku szkolnym naukę za pośrednictwem książki oraz odczytywanie treści z tablicy.

Na szczęście wady wzroku można korygować szkłami optycznymi. Aby dobrać odpowiednie, trzeba przeprowadzić badania, podczas których ważna jest współpraca z pacjentem – to on określa, które soczewki zapewniają najwyższy komfort widzenia. W przypadku dzieci, szczególnie tych młodszych, zadanie jest utrudnione, ale nie niemożliwe.

Jak dobiera się moc okularów dla dziecka?

Dobierając idealne okulary dla dzieci, trzeba wziąć pod uwagę więcej czynników niż podczas wyboru szkieł dla osoby dorosłej. Niemniej wszystko zaczyna się od określenia mocy soczewek. W przypadku osób dorosłych znalezienie szkieł o właściwej mocy jest podzielone na dwa etapy. Pierwszy to badanie z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych, a drugi to subiektywna weryfikacja wyników, czyli wybór soczewek, w których pacjent odczuwa najwyższy komfort widzenia.

Jeżeli dziecko jest w wieku, który umożliwia sprawne komunikowanie, można postąpić tak, jak z dorosłym. Jeżeli zaś dobieramy okulary maluchowi, który nie ma jeszcze możliwości rozmowy z optometrystą, musimy poprzestać na doborze szkieł na podstawie badania komputerowego. Gdy dziecko zacznie mówić na tyle dobrze, aby wyrazić opinię o poszczególnych szkłach, można dobrać mu nowe okulary.

Warto wybrać się z dzieckiem do salonu optycznego, w którym specjaliści wiedzą, jak zadbać o małego pacjenta. Dziecko może być zestresowane i przestraszone nową sytuacją, sprzętem i samym badaniem. Zadaniem optometrysty jest stworzyć atmosferę, w której kilkulatek poczuje się dobrze – to na pewno wpłynie pozytywnie na miarodajność badania.

Dobierając okulary dla dziecka, trzeba pamiętać o tym, że będą one musiały sporo znieść. Dlatego powstają modele o bardzo trwałe, które trudno uszkodzić przy zabawie. Okulary muszą pewnie tkwić na głowie, zapewniać jak najszerszy kąt widzenia i – przede wszystkim – podobać się dziecku, aby je nosiło!