13 września 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

USG w diagnostyce medycznej

Wśród różnych badań diagnostycznych w medycynie, jednym z najczęściej wykonywanych jest badanie USG, które pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie pacjenta, a do tego może być wiele razy powtarzane, stąd lekarze tak chętnie z niego korzystają. USG w sposób nieinwazyjny pozwala skontrolować, co dzieje się we wnętrzu ciała. W tym artykule podpowiemy, na czym polega takie badanie i przybliżymy jego zastosowanie w medycynie.

Czym jest USG i jak działa?

Badanie USG to nic innego, jak ultrasonografia, czyli metoda diagnostyczna powszechnie wykorzystywana w medycynie już od lat 70. ubiegłego stulecia. Jest to nieinwazyjna metoda obrazowania tkanek miękkich w czasie rzeczywistym. Badania obrazowe to jeden z najbardziej efektywnych sposobów diagnozowania. Jak jednak działa USG? Badanie to wykorzystuje fale ultradźwiękowe o częstotliwości rzędu MHz, które mają zdolność przenikania komórek organizmu, jednak nie działają na nie niekorzystnie, jak promienie rentgenowskie. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany badaniu smaruje się specjalnym żelem, który ma za zadanie pozbyć się pęcherzyków, a tym samym zapewnić lepsze przewodnictwo fal ultradźwiękowych i zapewnić lepszą jakość obrazu. Obraz badanego narządu pacjenta wyświetlany jest na monitorze.

Badanie USG pozwala na ocenę wielkości, kształtu oraz struktury narządów. Dzięki niemu możemy w stosunkowo prosty sposób wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich strukturze, np. zgrubienia czy guzki. Cechą charakterystyczną badania USG jest brak możliwości zobrazowania struktur kostnych i wypełnionych powietrzem, np. płuc z uwagi na to, jak rozchodzą się fale akustyczne – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej VITA LONGA w Katowicach, który realizuje m.in. USG jamy brzusznej, tętnic kończyn dolnych, a także USG tarczycy. Dysponuje również nowoczesnym sprzętem, a lekarze sporządzają szczegółowe i wyczerpujące opisy wszystkich badań.

Gdzie USG znajduje zastosowanie?

Początkowo ultrasonografia wykorzystywana była głównie w ginekologii i położnictwie, kardiologii oraz przy schorzeniach jamy brzusznej. Obecnie jest to bardzo uniwersalne i często wykonywane badanie, które znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu chorób wewnętrznych, zmian w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, w budowie stawów, czy w ocenie rozwoju płodu w czasie ciąży. Warto dodać, że USG jest bezpieczne dla pacjenta i bezbolesne. Może być także wielokrotnie powtarzane, ponieważ emitowane fale rozchodzące się po organizmie w żaden sposób nie uszkadzają komórek.

Istnieje wiele wskazań do wykonania badania USG. Jest ono traktowane, jako badanie diagnostyczne nawet w przypadku kontrolnych wizyt u specjalistów. Ultrasonografia jest jedną z najczęściej stosowanych metod w diagnostyce chorób jamy brzusznej, jednak przed badaniem musimy pamiętać, aby być na czczo. USG ginekologiczne w Katowicach jest natomiast bardzo skutecznym sposobem rozpoznawania chorób kobiecego układu rozrodczego oraz monitorowania ciąży. Nie wymaga ono żadnych przygotowań i jest nieinwazyjne, dlatego można je wykonywać wielokrotnie. Inne badania z wykorzystanie ultrasonografu to USG jamy brzusznej, tarczycy, serca (echo serca), piersi, oka, stawu kolanowego, biodrowego, skokowego czy ramiennego. Pod kontrolą aparatu USG wykonuje się także biopsje, czyli pobranie tkanek do badania histopatologicznego, co pozwala postawić jeszcze precyzyjniejszą diagnozę.