USG 4D
25 sierpnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

USG 4D w ciąży – dlaczego warto wybrać ten rodzaj badania?

Obrazowanie dwuwymiarowe, czyli USG 2D należy do podstawowych badań prenatalnych. Niestety, obraz uzyskiwany podczas tego badania może odczytać i zinterpretować wyłącznie specjalista. Tymczasem najnowsze osiągnięcia badań ultrasonograficznych 4D kobiet w ciąży pozwalają zobaczyć więcej również rodzicom oczekującym na swoje maleństwo.

Jak wygląda obraz z USG 4D?

Badanie USG 4D to zupełny przełom w obrazowaniu płodu, umożliwia bowiem trójwymiarową obserwację rozwijającego się dziecka w ruchu i w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że zarówno lekarz, jak i rodzice widzą dziecko tak, jakby we wnętrzu brzucha zainstalowano małą kamerkę – wyjaśnia specjalista z Centrum Medycznego POLMED. Co więcej, rodzice mogą zachować kopię takiego filmu z ich dzidziusiem w roli głównej.

Psychologiczny aspekt USG 4D w ciąży

Z punktu widzenia psychologii, taka obserwacja nienarodzonego jeszcze dziecka wpływa dodatnio na rodziców, którzy już teraz budują silną więź z potomstwem. Zarówno kobiety, które poddały się temu badaniu, jak i przyszli tatusiowie, będący jego świadkami, opowiadają o niesamowitym doświadczeniu i emocjach, jakie towarzyszyły śledzeniu ruchów maleństwa czy jego min, a nawet widocznych reakcji na głos rodziców.

Wykrywanie wad wrodzonych dzięki technologii USG 4D

Technologia USG 4D pozwala bez trudu zauważyć drobne wady płodu, niedostrzegalne przez klasyczne obrazowanie dwuwymiarowe. Dzięki niemu możemy więc zauważyć rozszczep wargi czy podniebienia, zniekształcenia kończyn, występowanie dodatkowych palców, a nawet niewielkie rozszczepy kręgosłupa. W USG 4D zauważymy też drobne nieprawidłowości w budowie twarzy, co ma istotne znaczenie w diagnozowaniu schorzeń o podłożu genetycznym, w tym zespołu Downa.

Znaczenie USG 4D w diagnostyce prenatalnej

Przełomowe znaczenie tego rodzaju obrazowania w ciąży przejawia się m.in. w możliwości dokładnej oceny kolejności pojawiania się konkretnych odruchów płodu – wyjaśnia ekspert z Centrum Medycznego POLMED. Technologia obrazowania w ruchu i w czasie rzeczywistym umożliwia też dokładniejsze i bezpieczniejsze wykonywanie innych badań, jak np. badanie serca płodu czy badanie urodynamiczne. Pełni więc ważną funkcję pomocniczą w badaniach prenatalnych.

Medycyna wiąże duże nadzieje z tą innowacyjną technologią. W przyszłości badania te mają być pomocne nie tylko w ocenie funkcji mózgu i przewidywaniu rozwoju emocjonalnego dziecka, ale też w innych badaniach i zabiegach ginekologicznych, jak np. badanie drożności jajowodów czy punkcja jajników.