Urazy stawu kolanowego
10 stycznia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Urazy stawu kolanowego – leczenie i profilaktyka

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej złożonych stawów, który umożliwia swobodne poruszanie się, wchodzenie po schodach oraz bieganie. Niestety przez jego złożoność jest narażony na wiele urazów. Szczególnie staw kolanowy może ulec urazowi u osób aktywnych fizycznie oraz w podeszłym wieku. Dlatego warto jest podjąć działania profilaktyczne, które mogą ochronić lub wspomóc kolana. Jak leczyć urazy stawu kolanowego?

Najczęstsze urazy kolan

Staw kolanowy jest narażony na różne urazy, a jednym z najczęściej występujących jest skręcenie kolana. Dotyczy uszkodzenia więzadeł, które stanowią asekurację przed szybkim ruchem skrętnym lub stanięciem na niestabilnym podłożu. Nieprawidłowy ruch może doprowadzić do uszkodzenia tych struktur, a nawet do ich zerwania.

Kolejnym częstym urazem jest zapalenie ścięgien, które jest efektem wykonywania danej czynności w zły sposób. Może to także być spowodowane niedostatecznym rozgrzaniem mięśni przed intensywnym wysiłkiem fizycznym. Narażone są na to osoby głównie po 40. roku życia, ponieważ ścięgna z wiekiem zaczynają tracić swoją elastyczność.

Innym często występującym urazem jest zwichnięcie rzepki. Przeważnie jej powrót na swoje miejsce następuje samoistnie, ale po kolejnym incydencie może oderwać się fragment chrząstki, która będzie blokowała mechanicznie staw.

Jak leczyć urazy stawu kolanowego?

Leczenie stawu kolanowego zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest określenie, jakiego urazu doświadczyła osoba oraz do jak rozległego doszło uszkodzenia. Ważny jest także wiek pacjenta oraz jego sprawność fizyczna.

Na wizycie należy opowiedzieć ortopedzie, jak dokładnie doszło do wypadku oraz jakie odczucia temu towarzyszyły. W zależności od objawów lekarz podejmuje różne decyzje terapeutyczne. Ortopeda przeprowadzi szczegółowe testy ruchowe, skieruje na RTG oraz może wykonać USG stawu w gabinecie lekarskim. Gdy sytuacja tego wymaga, lekarz może zlecić również MRI, czyli rezonans magnetyczny. W szczególnych przypadkach może wykonać punkcję kolana lub zabieg artroskopii stawu.

Przy częściowym uszkodzeniu więzadła pobocznego ortopeda przeważnie leczy uraz zachowawczo poprzez unieruchomienie, a następnie odpowiednią rehabilitację. Zalecone może być także noszenie ortezy, która odciąża kolano. Jeżeli jednak więzadła zostały całkowicie zerwane wymagany jest zabieg chirurgiczny.

Jak zapobiegać urazom stawu kolanowego?

Jak mówi specjalista z grupy medycznej DoctorsBase: Leczenie urazów stawu kolanowego jest długie oraz wymaga cierpliwości od pacjenta. Staw kolanowy jest jednym z najważniejszych elementów, który umożliwia swobodny ruch, dlatego warto jest o niego dbać. Jedną z metod profilaktycznych jest wykonywanie ćwiczeń, które kształtują równowagę. Dzięki nim nauczymy się, jak radzić sobie na niestabilnym podłożu oraz jak upadać, żeby zminimalizować ryzyko urazu. Kolejnym sposobem jest wzmocnienie mięsni okołostawowych, które poprawią stabilność kolan. W tym celu można udać się do fizjoterapeuty, który pokaże odpowiednie ćwiczenia.

Ważną zasadą przed wykonywaniem ćwiczeń lub uprawianiem sportu jest solidna rozgrzewka. To ona pozwoli na rozbudzenie mięśni, które będą przygotowane na wysiłek fizyczny i mniej podatne na urazy.