chrapanie
18 grudnia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Uciążliwy bezdech senny i chrapanie. Do jakiego specjalisty się udać?

Chrapanie to często spotykany problem. Jest uciążliwy zarówno dla osoby, której dotyczy, jak i dla tych, które z nią przebywają. Z reguły jednak bagatelizuje się go i rezygnuje się z konsultacji lekarskiej. Tymczasem chrapanie może być powodowane przez bezdech senny, który z kolei stanowi zagrożenie dla zdrowia. Do jakiego specjalisty wybrać się z tą dolegliwością?

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Podstawowym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. W tym przypadku jest ono przeważnie nieregularne i głośne do tego stopnia, że może być słyszalne w pokoju obok. Z tą dolegliwością są związane również inne objawy. Jednym z nich jest niewyspanie i zmęczenie spowodowane częstym przerywaniem snu.

Osoba cierpiąca na bezdech senny może borykać się też z dusznościami, kołataniem serca, nadpotliwością czy częstym oddawaniu moczu nocą. Do lekarza powinni udać się również ci, których dotyczą inne dolegliwości związane z chrapaniem, takie jak poranna suchość w gardle, zadławienia podczas snu czy nawet bezsenność.

Lekarze zajmujący się chrapaniem

W zależności od rodzaju i stopnia natężenia dolegliwości, z którą związane jest chrapanie, można się udać do różnych lekarzy. Na początku warto złożyć wizytę lekarzowi rodzinnemu, który przeprowadzi wstępny wywiad i w razie potrzeby skieruje do specjalisty.

Laryngolodzy, a w zasadzie otorynolaryngolodzy, zajmują się leczeniem schorzeń związanych z uszami, nosem, krtanią i gardłem. Jedną z dolegliwości jest uciążliwe notoryczne chrapanie – tłumaczy pracownik CMC- Cracow Medical Center. Czasami konieczna będzie wizyta u neurologa lub pulmonologa zajmującego się chorobami płuc i układu oddechowego. Wskazane jest też spotkanie z lekarzem medycyny snu.

Przyczyny chrapania i bezdechu sennego

Zwykle kluczem do wyleczenia danej dolegliwości jest określenie jej przyczyn. W przypadku chrapania mogą to być schorzenia takie jak infekcje nosa czy alergie. Najbardziej niebezpieczny jest jednak bezdech senny. Jego przyczynami mogą być nieprawidłowości anatomiczne, takie jak krzywa przegroda nosowa, powiększone migdałki czy też wydłużone podniebienie miękkie lub języczek.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się bezdechu sennego są też nadwaga, nadciśnienie tętnicze czy, zwłaszcza po 40 roku życia, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Lekarz laryngolog czy inny specjalista będzie w stanie zająć się tym problemem stosując odpowiednie leczenie. Jedną z metod jest zastosowanie aparatu CPAP, który zapewnia drożność dróg oddechowych. Jeśli przyczyną jest nadwaga, palenie lub picie, konieczna będzie zmiana stylu życia. Z kolei w przypadku anomalii anatomicznych należy wykonać zabieg korekcyjny.