Terapia małżeńska
1 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Terapia małżeńska jako szansa na ratunek dla związku    

Kłótnie mają miejsce w każdym związku i stanowią zupełną normę. Problem natomiast pojawia się w momencie, gdy oboje partnerów nie jest w stanie dojść do porozumienia. Wiąże się to z negatywnymi emocjami, które oddziałują zarówno na całą relację, jak i na samopoczucie jednostek. Dlatego też część par decyduje się na terapię małżeńską, która może stanowić ostatni ratunek przed rozstaniem. Kiedy warto wybrać się na terapię i jak wygląda wsparcie specjalisty? Wyjaśniamy.

Terapia małżeńska – kiedy ma sens?

Każda para może mieć różnorodne kryzysy, wynikające z odmiennych przyczyn. Z tego powodu na terapię małżeńską warto zgłosić się w sytuacji, kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z naszym związkiem. Przede wszystkim może na to wskazywać brak komunikacji z partnerem lub zbyt częste kłótnie, które przeradzają się w gwałtowne wybuchy złości.

Terapia małżeńska online będzie także wskazana dla osób, które nie są zadowolone ze związku, czują się samotne lub niedocenione. Może to wynikać między innymi z zachowania jednego partnera, takiego jak nadmierne skupienie się na pracy, ale też ze zdrady, która w wyraźnym stopniu wpływa na związek i powoduje utratę zaufania.

Trudności w małżeństwie to również kwestie dotyczące natury fizjologicznej, m.in. brak pobudzenia seksualnego lub brak satysfakcji seksualnej. Poza tym u podstaw kłótni często leżą tematy dotyczące dzieci. Konflikty mogą wywodzić się z nieporozumień odnoszących się wychowania dzieci lub przeszkód związanych z niemożnością zajścia w ciążę.

Na czym polega terapia par?

Terapia małżeńska wykazuje dużą skuteczność, jednak do osiągnięcia oczekiwanej zmiany konieczna jest motywacja i zaangażowanie obojga partnerów. Pomoc ze strony specjalisty będzie opierać się na poznaniu źródeł konfliktów oraz zrozumieniu mechanizmów ich funkcjonowania. Podczas terapii prowadzonej w E-Poradni Idia w swobodnej atmosferze małżonkowie mogą przedstawić swój punkt widzenia oraz wyrazić trudne emocje. Dzięki temu każdy ma możliwość zobaczyć, jak problem wygląda z perspektywy bliskiej osoby.

W trakcie terapii par psycholog pomaga również w nauce prawidłowej komunikacji, zauważaniu i rozumieniu wzajemnych potrzeb. W związku z tym partnerzy zyskują zdolność do zwracania uwagi na potrzeby drugiej osoby, a tym samym uczą się ich respektowania. W efekcie małżonkowie mają szansę na odbudowanie zaufania oraz umocnienie więzi. W niektórych sytuacjach konieczne okazuje się dodatkowo przepracowanie indywidualnych problemów, które negatywnie wpływają na partnera.