niemowlę u lekarza
1 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Terapia kaskowa. Co to takiego?

Dzieci to dla wszystkich rodziców oczka w głowie. Często sen z powiek spędza im stan zdrowia ich pociech. Opiekunów nierzadko niepokoją zmiany w wyglądzie i zachowaniu, co dotyczy zwłaszcza noworodków i niemowlaków. Dosyć powszechnym problemem jest zniekształcenie główki. Jednak nowoczesne metody pozwalają przywrócić jej naturalny oraz symetryczny kształt.

Wskazania do terapii kaskowej

Noworodki i niemowlęta większą część dnia spędzają w pozycji leżącej. Kości czaszki są na tym etapie życia miękkie oraz narażone na deformację. Jeżeli główka dziecka zmieni swój kształt, to szybkie wdrożenie odpowiednich metod jest gwarancją cofnięcia tego procesu. Dzięki temu można zlikwidować i powstrzymać takie zniekształcenia jak krótkogłowie czy skośnogłowie. Bywa, że są to wady wrodzone, jednak niekiedy pojawiają się później.

Rodzice, których niepokoi kształt głowy dziecka, powinni udać się do lekarza. Diagnostyka problemu polega na konsultacji, dokładnych oględzinach, a także na analizie badania USG czaszki. Wykonywane są także skrupulatne pomiary głowy. Specjalista ocenia wtedy, czy istnieją wskazania do rozpoczęcia terapii kaskowej.

Terapia kaskowa może przywrócić symetryczny i proporcjonalny kształt głowy dzieciom, u których wystąpiły jej deformacje. W tym celu projektuje się specjalny kask, który jest noszony przez malucha przez większą część doby. Terapia ta jest przyjazna dziecku, a ze względu na to, że jest przeprowadzana pod okiem lekarzy, jest też całkowicie bezpieczna” – mówi specjalista z Centrum Medycznego NEUROKLINIKA.

Jak przebiega terapia kaskowa?

Podczas konsultacji ze specjalistą wykonuje się dokładne pomiary główki dziecka, aby stworzyć trójwymiarowy model jego czaszki. Służy on do zaprojektowania indywidualnie dopasowanej ortezy.

Ortezę taką wykonuje się z pianki oraz z tworzywa sztucznego. Jest ona lekka i nie powoduje dyskomfortu u malucha. Dzięki temu, że głowa dziecka dynamicznie rośnie w pierwszym roku życia, jej kształt niejako dopasowuje się do noszonej ortezy.

Aby efekt był jak najszybszy oraz jak najlepszy, zaleca się jej noszenie przez 23 godziny w ciągu doby. Pozostała godzina powinna być przeznaczona na jej czyszczenie i pielęgnację głowy dziecka. Terapia kaskowa trwa zwykle od 4 do 5 miesięcy. Jednak okres ten jest ustalany indywidualnie – zależy od rodzaju, wielkości zniekształceń oraz od wieku małego pacjenta. Postępom leczenia zawsze bacznie przygląda się lekarz. Dlatego też dziecko musi regularnie odbywać wizyty kontrolne. Muszą one mieć miejsce co 4 lub co 6 tygodni.