medycyna-naturalna
17 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Technika Bowena. Na czym polega ta terapia naturalna?

Technika Bowena uznawana jest za jedno z największych osiągnięć medycyny naturalnej  XXI wieku. Ceniona jest za delikatność, prostotę, nieinwazyjność, bezpieczeństwo oraz wysoką skuteczność. Dzięki jej zastosowaniu możliwe jest istotne poprawienie komfortu życia pacjenta, a także przywrócenie optymalnego stanu zdrowia w wielu chorobach.

Technika Bowena – czym jest?

Technika Bowena jest terapią działającą ogólnoustrojowo. Uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych terapii naturalnych XXI w. Znana jest jako technika, metoda lub terapia. Funkcjonują również takie popularne nazwy jak: Bowtech, Bowenwork, terapia powięziowa, inteligentna/powięziowa metoda Bowena (ang. Smart Bowen), kinetyka powięziowa lub pod angielską nazwą The Bowen Technique. Najczęściej jednak używa się nazwy technika Bowena.

Zabieg terapii Bowena polega na wykonywaniu delikatnych ruchów palcami dłoni na ciele pacjenta, których zadaniem jest pobudzić organizm do samoleczenia poprzez wytworzenie delikatnych wibracji. Oddziałuje ona na ciało wyłącznie mechanicznie – dzięki wibracjom i dotykowi organizm wysyła sygnał do odpowiednich obszarów mózgu, które następnie oddziałują na leczone miejsca. W odróżnieniu od chiropraktyki, osteoterapii i technik manualnych w stosowanych i nauczanych przez Bowena ruchach nie wykorzystuje się żadnej siły, masażu tkanek głębokich, zmian pozycji tkanek twardych ani innych zabiegów wymagających jakiegokolwiek nastawienia. W Bydgoszczy tę technikę stosuje Gabinet Terapii dla Zdrowia Motylek.

Technika Bowena – na czym się opiera jej działanie?

Technika Bowena polega na wykonywaniu ruchów palcami dłoni w miejscach, na które skarży się pacjent. W tych miejscach terapeuta stymuluje powięź. To włóknista tkanka białkowa przypominająca sieć między mięśniami, kośćmi, więzadłami oraz narządami organizmu. Dlatego jest odpowiedzialna za ruch, równowagę i wykonywanie różnych czynności. Badania wykazały również, że powięź zapewnia swoistą ciągłość pomiędzy nerwami a naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi. I to właśnie z tego wynika wysoka skuteczność oraz uniwersalność. Technika Bowena stymuluje naturalne zdolności ludzkiego organizmu do samoleczenia. Biorąc pod uwagę środowisko i styl życia, jaki prowadzi współczesny człowiek, łatwo o zaburzenia funkcji wielu narządów – a za pomocą tej techniki możliwe jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Warto więc przyjrzeć się tej technice lepiej i w trosce o nasze zdrowie zacząć ją stosować.