21 marca 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Tatuaże a alergia

Wokół tatuaży krąży wiele mitów powtarzanych i przekazywanych dalej, jak podczas zabawy w głuchy telefon. Możemy spotkać się z teoriami, że tatuaże mogą wywoływać alergie. W naszym artykule postaramy się to zweryfikować i dojść do tego, skąd właściwie takie hipotezy, które bywają krzywdzące dla profesjonalnych salonów tatuażu i osób, które przez lęk przed alergią obawiają się wyrażenia siebie w wymarzony sposób.

Skąd mity na temat groźnych alergii związanych z tatuażami?

Zacznijmy od tego, skąd właściwie wiele mitów na temat alergii związanych z tatuażami. Paradoksalnie to bardzo proste: nie każdy z nas przepada za tatuażami, a wśród ich przeciwników zawsze znajdą się też przeciwnicy wyjątkowo zagorzali. Choć nie mają w tym własnego interesu, często za wszelką cenę próbują przekonać o swoich „racjach”. Jeszcze jakiś czas temu główne argumenty przeciwników tatuażu nawiązywały przede wszystkim do więźniów. Z czasem to przestało działać – trzeba było więc znaleźć coś innego. Dziś wiele mówi się o alergiach, o których kiedyś nawet byśmy nie pomyśleli, prawda? – Alergia to „dobry argument”, by nie wprowadzić zdrowej diety, nie pozwolić dziecku na zabawę ze zwierzęciem, nie przyjmować potrzebnych leków itd. Tak też jest z tatuażem.

Minimalny procent uczuleń, które tak naprawdę nie są groźne

Jak mówią nam przedstawiciele studio tatuażu JUNIORINK z Warszawy, alergia spowodowana wykonaniem tatuażu zdarza się dziś niezwykle rzadko. Jeśli już wystąpi, to zazwyczaj poprzez zastosowanie głównie czerwonego pigmentu. U osoby zdrowej nie jest to jednak nic groźnego, może wiązać się co najwyżej z szybko ustępującym podrażnieniem; u osoby cierpiącej na choroby skóry, jak bielactwo lub łuszczyca, może pojawić się bardziej uciążliwy obrzęk lub wysypka. Dlatego przed wykonaniem tatuażu należy porozmawiać z osobą go wykonującą, jeśli wiemy – lub podejrzewamy – u siebie choroby skórne.

Jeśli wybieramy się do profesjonalnego studio tatuażu, możemy mieć pewność, że do wykonania obrazu na naszym ciele zostaną użyte jedynie bezpieczne pigmenty i barwniki, które nie zawierają szkodliwych chemikaliów. Wybierając sprawdzone studio tatuażu mamy też gwarancję dezynfekcji, sterylizacji i użycia jednorazowych materiałów wysokiej jakości. Inaczej może być, jeśli zdecydujemy się na tatuaż „u znajomego”, który robi tatuaże „u siebie”.

Na koniec warto też wspomnieć o pewnej ciekawostce – znacznie silniejsze reakcje alergiczne mogą wywoływać środki wykorzystywane do wykonywania tatuaży czasowych. Takim środkiem jest na przykład amina aromatyczna o zawiłej nazwie parafenylenodiamina.