suche powietrze
12 października 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Suche powietrze w miejscu pracy

Obowiązki służbowe zajmują nam bardzo dużą część dnia. Z tego powodu bardzo ważne jest zadbanie o to, by w miejscu pracy panowały odpowiednie warunki, spełniające ogólnie przyjęte normy. Nie inaczej jest w przypadku jakości powietrza – jeśli jest zbyt suche, może być przyczyną złego samopoczucia oraz różnych schorzeń układu oddechowego i skóry. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom warunków, które nie narażą ich zdrowia.

Dlaczego suche powietrze szkodzi?

Błony śluzowe człowieka potrzebują wilgoci, aby poprawnie funkcjonować. Jeśli są przesuszone zmieniają swoją barwę, zaczynają nieprzyjemnie piec, stają się bardzo wrażliwe i podatne na wszelkie infekcje. Kiedy wdychane powietrze staje się zbyt suche, organizm musi się bardziej postarać, by nawilżyć je samodzielnie. Warunek jest jeden – organizm musi być zdrowy. Znacznie większe problemy z samodzielnym utrzymaniem wilgotności wdychanego powietrza będą miały zatem osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie lub astmę. Suche powietrze jest również szkodliwe dla skóry, powoduje jej szybsze starzenie się, spowalnia regenerację i sprawia, że staje się bardziej wrażliwa na drobne uszkodzenia.

Jak dbać o nawilżanie powietrza?

Istnieje bardzo dużo sposobów na utrzymanie prawidłowego poziomu wilgoci w naszym najbliższym otoczeniu. Najbardziej rozpowszechnionym i bezpiecznym jest ustawianie pojemniczków z wodą na kaloryferach, lub wieszanie na nich mokrych ręczników. Metody te raczej nie znajdują zastosowania w nowoczesnych biurach ogrzewanych klimatyzacją. Alternatywą w takich sytuacjach jest zakup specjalnych nawilżaczy – pamiętać należy jednak o ich regularnym czyszczeniu, w przeciwnym wypadku mogą stać się one siedliskiem szkodliwych dla zdrowia bakterii i roztoczy. W ostateczności dobrym rozwiązaniem będzie również regularne wietrzenie klimatyzowanych pomieszczeń.

Odpowiednie nawilżanie powietrza jest szczególnie ważne w dużych zakładach produkcyjnych, w których warunki pracy są bardzo dużym obciążeniem dla zdrowia – do tej grupy można zaliczyć przedsiębiorstwa z branży meblarskiej, drukarskiej, chemicznej i wiele innych. Duża kubatura pomieszczeń fabrycznych powoduje, że również metody nawilżania powinny być zdecydowanie bardziej wydajne niż zwykłe nawilżacze powietrza i pojemniki z wodą. Dla takich wnętrz przeznaczone są specjalne systemy nawilżające. Wiodącym ich producentem jest działająca od 1990 roku firma Sternal. W jej ofercie znajdziemy szeroką gamę niezawodnych nawilżaczy różnego rodzaju. Każdy z nich charakteryzuje się bezproblemową obsługą oraz wykonaniem z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów.