13 września 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Stomatologia zachowawcza. Co to takiego?

Wybierasz się do dentysty? Zanim umówisz wizytę w konkretnym gabinecie, upewnij się, w jakiej dziedzinie stomatologii specjalizuje się przyjmujący w nim lekarz. Jeżeli dokucza ci bolący ząb lub nadszedł czas na przegląd jamy ustnej i sprawdzenie stanu uzębienia, właściwym adresem będzie gabinet stomatologii zachowawczej. Niniejszy tekst poświęcony jest profilaktyce i leczeniu zachowawczemu.

Stomatologia zachowawcza nazywana jest też ogólną, ponieważ zajmujący się nią dentyści podchodzą całościowo do zagadnienia leczenia i profilaktyki zębów. Dentystę specjalizującego się w stomatologii zachowawczej możemy porównać do lekarza pierwszego kontaktu, który jest w stanie kompleksowo zadbać o zdrowie pacjenta, a w razie potrzeby skierować go na dalsze konsultacje lub leczenie specjalistyczne.

Profilaktyka w gabinecie stomatologii zachowawczej

Prawidłowa profilaktyka chorób zębów wymaga nie tylko dbałości o codzienną higienę jamy ustnej, ale też odbywania regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Podczas takiej wizyty stomatolog sprawdza stan zębów i przyzębia, szukając ewentualnych ubytków. Zwraca uwagę na płytkę nazębną i w razie potrzeby może wykonać higienizację, polegającą na usunięciu nagromadzonego osadu i kamienia. Ważnym zadaniem lekarza dentysty jest edukacja pacjentów w zakresie profilaktyki, w tym techniki szczotkowania zębów, oraz udzielanie wskazówek dotyczących najlepszych sposobów utrzymania higieny jamy ustnej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danej osoby (np. wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów w przypadku nadwrażliwości).

Leczenie zachowawcze w gabinecie dentystycznym

Głównym obszarem zainteresowania stomatologii zachowawczej jest leczenie próchnicy oraz chorób przyzębia. Specjaliści tej dziedziny zajmują się więc przede wszystkim wypełnianiem ubytków, również z wykorzystaniem endodoncji. Wybór właściwego postępowania zawsze musi uwzględniać stopień zaawansowania choroby. Ekspert z gabinetu Matraszek Stomatologia na krakowskim Bieżanowie wyjaśnia:

Leczenie ubytków próchniczych polega na usunięciu chorych tkanek i wypełnieniu powstałej przestrzeni tzw. plombą, czyli stomatologicznym materiałem kompozytowym. Bardzo ważne jest, by w trakcie leczenia dentysta usunął całą zmienioną chorobowo tkankę – w przeciwnym razie próchnica będzie postępować. Im wcześniej uda się dostrzec chorobę, tym lepiej. Leczenie próchnicy w początkowym stadium nie jest skomplikowane. Dużo trudniej jest w sytuacji, gdy choroba zaatakuje głębokie struktury zęba, czyli miazgę. Wtedy konieczne jest leczenie kanałowe.

Dobry gabinet stomatologii zachowawczej powinien zatrudniać lekarzy doświadczonych w leczeniu kanałowym, a także dysponować sprzętem niezbędnym do prowadzenia skomplikowanych zabiegów. Obecnie złotym standardem jest leczenie kanałowe z wykorzystaniem technik mikroskopowych oraz stosowanie skutecznych i bezpiecznych środków do znieczulenia miejscowego.