Środki dezynfekcyjne niezbędne w gabinecie stomatologicznym
7 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Środki do dezynfekcji, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym

Czystość i higiena jest kwestią priorytetową w każdym gabinecie stomatologicznym. Dlatego nie może w nim zabraknąć środków do dezynfekcji, które zapewnią najwyższy poziom ochrony przed wirusami, bakteriami i grzybami. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie preparaty do dezynfekcji powierzchni, urządzeń medycznych i dłoni powinny znaleźć się na wyposażeniu gabinetu dentystycznego.

Środki myjąco-dezynfekujące do powierzchni

Podłogi, ściany, meble medyczne, sprzęty znajdujące się na wyposażeniu gabinetu, a także nieinwazyjne urządzenia medyczne i akcesoria wymagają regularnego mycia oraz dezynfekcji, przeznaczonymi do tego środkami dezynfekującymi i myjącymi. Jedną z metod ochrony zarówno pacjentów, jak i personelu, jest stosowanie jednorazowych chusteczek dezynfekujących, które zapewniają szybką i efektywną penetrację zanieczyszczeń organicznych.

Dzięki zastosowaniu w chusteczkach nadtlenku wodoru substancja aktywna nie odkłada się na powierzchniach, ponieważ rozkłada się na tlen i wodę – a tym samym nie wymaga spłukiwania. Brak substancji zapachowych i barwiących sprawia, że nie jest drażniąca dla skóry ani dla dróg oddechowych. Może być stosowana w przypadku akcesoriów wykonanych z wrażliwych na alkohol materiałów, np. do szkła, gumy lub tworzyw sztucznych. Co więcej, zastosowanie jednorazowej chusteczki ogranicza ryzyko zakażenia łańcuchowego, dlatego jest to środek do dezynfekcji, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego gabinetu stomatologicznego.

Antyseptyka rąk: żele do dezynfekcji

Higiena rąk jest podstawową zasadą pracy lekarza stomatologa. To przez dłonie przenosi się najwięcej mikroorganizmów chorobotwórczych, dlatego ich mycie oraz dezynfekcja są niezwykle istotne. Jednak ze względu na wysokie stężenie alkoholu w preparatach do dezynfekcji rąk, przy długotrwałym użytkowaniu skóra staje się przesuszona i podrażniona.

Warto więc wyposażyć gabinet stomatologiczny w preparaty do dezynfekcji zawierające substancje zmiękczające i natłuszczające, które zapobiegają pękaniu naskórka, wspomagają regenerację warstwy lipidowej skóry oraz utrzymują jej fizjologiczne pH. Takimi właściwościami cechują się m.in. żele do dezynfekcji Septaman, dostępne w ofercie sklepu z akcesoriami stomatologicznymi Eurosima. Dodatkowo brak substancji zapachowych i barwników sprawia, że żel nie powoduje wystąpienia reakcji alergicznej. Prostota stosowania (bez konieczności użycia wody) sprawia, że żel ten może być stosowany w dowolnym miejscu i czasie, zapewniając najwyższy stopień ochrony i bezpieczeństwo dla skóry.