23 kwietnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Srebro koloidalne do picia?

Srebro koloidalne jest wykorzystywane jako surowiec do produkcji leków, np. syropów na gardło i kaszel. Substancja ta pojawia się jednak na rynku także w formie samodzielnej, która służy do smarowania skóry w określonych sytuacjach. Wiele osób zastanawia się, czy picie srebra koloidalnego jest możliwe. Czy taki preparat nadaje się do podawania doustnie? Co może się stać?

Właściwości srebra koloidalnego

Srebro wykazuje właściwości biobójcze na ok. 650 rodzajów patogenów, zaczynając od bakterii, poprzez wirusy, grzyby i pleśnie. Od wieków było ono stosowane jako profilaktyka chorób bakteryjnych, a nowo narodzone dzieci obdarowywano srebrną łyżeczką. Taki przedmiot maluch mógł ssać i używać do jedzenia, podobnie jak miało to miejsce w przypadku zastawy stołowej ze srebra.

Naukowców zainteresowało to, że wody Gangesu, pomimo tradycyjnego pochówku spopielonych zwłok zmarłych, rytualnych kąpieli i zawartości wszelkiego rodzaju nieczystości, wśród licznej populacji nie powodują żadnych epidemii. Tajemnica tkwi w ogromnych złożach srebra, przez które przepływa rzeka.

Srebro jonowe i niejonowe

Srebro koloidalne występuje w dwóch postaciach: jonowej i niejonowej. Tak, jak srebro jonowe może być produkowane domowymi sposobami, tak srebro w postaci niejonowej wymaga warunków laboratoryjnych.

Srebro jonowe może być wykorzystywane zewnętrznie i do dezynfekcji. Znajduje zastosowanie w opatrunkach, żelach leczniczych czy preparatach do dezynfekcji.  Natomiast srebro niejonowe wykorzystywane jest jako surowiec do produkcji leków, np. syropów na gardło i kaszel.

Jak wynika z powyższych informacji, srebro koloidalne jonowe nie nadaje się do spożycia. Natomiast forma niejonowa używana jest w farmakologii. Do 2011 roku srebro koloidalne w tej postaci można było kupić w aptece jako tonik do picia, jednakże UE zabroniła sprzedaży tego produktu do użytku wewnętrznego.

Jak rozpoznać czy srebro jest jonowe, czy niejonowe?

Srebro koloidalne niejonowe w zależności od stężenia ma barwę od jasnego, słomkowego koloru po ciemny brąz. Preparaty srebra jonowego powinny być bezbarwne.

Srebro koloidalne sprawdza się doskonale w zastosowaniach zewnętrznych. Pozwala ono bowiem na zwalczanie drobnoustrojów i stanów zapalnych. Ponadto substancja ta wpływa na system odpornościowy, ale jedynie w sytuacji, gdy jest ona podawana w odpowiedni sposób (np. w formie leków i preparatów do tego przeznaczonych).

Czy srebro koloidalne można pić?

Kiedyś na rynku było dostępne srebro koloidalne do picia, jednak zgodnie z  zarządzeniem unijnym może być sprzedawane  do stosowania zewnętrznego i jako komponent. Obecnie wciąż w aptekach znaleźć można preparaty z tym składnikiem, jednak służą one jedynie do użytku zewnętrznego. Środek ten jest używany do leczenia odleżyn, odparzeń czy trądziku. Czasami stosuje się go także w związku z chorobami oczu, na przykład zapaleniem spojówek.

Srebro koloidalne ma bardzo bogate zastosowanie. Pojawia się ono w składach leków, kosmetyków, żeli do dezynfekcji i mydeł.  Znaleźć je można w preparatach do higieny jamy ustnej czy produktach stosowanych w związku z różnymi problemami laryngologicznymi. Stosowany jest jako składnik do bielizny, odzieży sportowej, wkładek do butów,  podpasek i pieluszek dla dzieci czy ściereczek i czyścików, a także do dezynfekcji łazienek, toalet oraz wody. Wszystko ze względu na bogate właściwości bakteriobójcze – tłumaczy specjalista z firmy Biowell oferującej m.in. srebro koloidalne niejonowe.

Skąd więc wziął się pomysł picia srebra koloidalnego? Substancja ta ma właściwości bakterio- i wirusobójcze, dlatego niektóre osoby uznają ją za alternatywę dla antybiotyków. Niemniej jednak stosowanie doustne, czy zastosowanie do przygotowania innych rozwiązań to już inwencja, pomysłowość i decyzja użytkownika.

Materiał został przygotowany na podstawie materiałów naukowych i opublikowanych opracowań specjalistów. Powyższy artykuł ma charakter informacyjny.