sprzęt do rehabilitacji
20 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sprzęt wykorzystywany przy rehabilitacji

Proces rehabilitacyjny często wymaga odpowiedniego sprzętu, który poprawi jakość wykonywanych ćwiczeń, ułatwi poruszanie się, a także pozwoli na komfortowy odpoczynek. Zakup zwykle jest nieopłacalny, ze względu na to, że rehabilitacja trwa przeważnie przez określony okres. Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajem niezbędnego sprzętu, który można użytkować tyle, ile zajdzie potrzeba.

Czy opłaca się kupować nowy sprzęt?

Rehabilitacja jest procesem przywracania sprawności po schorzeniach, operacjach czy zwyrodnieniach. Jej głównym elementem jest powtarzalne wykonywanie określonych ćwiczeń, ale także noszenie akcesoriów, które usprawniają lub odciążają określone strefy ciała. W przypadku, gdy rehabilitacja potrzebna jest na krótko, ponieważ choroba czy niedyspozycja po urazie przewidywane są jako stan przejściowy, nie trzeba od razu inwestować w sprzęt. Po okresie leczenia będzie on tylko zajmował miejsce w domu. Można go sprzedać, lecz fakt, że sprzęt był używany, zwykle zaniża jego wartość. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest wynajem sprzętu rehabilitacyjnego.

Pracownik wypożyczalni sprzętu medycznego BeataMED w Będzinie mówi: Oferujemy najwyższej jakości sprzęt medyczny w atrakcyjnych cenach, bez kaucji i z darmowym dowozem w określonej strefie.

Zastosowanie szyny ruchowej do rehabilitacji stawu kolanowego lub biodrowego

Podczas pierwszego etapu rehabilitacji po urazach i po operacjach stawów kolanowych, a także po ściągnięciu opatrunku gipsowego, wykorzystywana jest szyna rehabilitacyjna. Ćwiczenia z użyciem tego sprzętu pomogą wrócić do sprawności także po kontuzjach i skręceniach, a także różnego rodzaju zabiegach i operacjach w obrębie stawów. Szyna ruchowa ARTROMOT do terapii ciągłym ruchem biernym (CPM, z ang. Continuous passive motion) stawu kolanowego i biodrowego to sprzęt uniwersalny, który może być wykorzystywany zarówno przy urazie prawej, jak i lewej nogi, bez potrzeby przebudowywania. Sprzęt ten umożliwia także ustawianie urządzenia w zależności od długości kości udowej i piszczelowej pacjenta. Szyna CPM ARTROMOT jest w pełni bezpieczna i łatwa w obsłudze. Możliwe jest ustawianie kątów zgięcia stawu kolanowego (w zakresie -5/0/115°), prędkości ćwiczeń i długości pauzy (zarówno podczas zgięcia, jak i podczas wyprostu). Szyna umożliwia także czynne ćwiczenia zgięcia podeszwowego lub grzbietowego stopy.

Koncentrator tlenu oraz inne sposoby na ćwiczenie chodu

Mniej zaawansowane rozwiązania pozwalające na ćwiczenie chodu to kule lub balkoniki. Podczas rehabilitacji może być także potrzebne specjalistyczne łóżko, które będzie dopasowane do określonych potrzeb rehabilitacyjnych użytkownika. W niektórych przypadkach niezbędny jest także sprzęt produkujący tlen. Koncentrator tlenu pobiera powietrze, następnie je spręża, oddziela azot i w ten sposób zapewnia stały dopływ tlenu. Aparaty do tlenoterapii mają szeroki zakres zastosowań. Stosuje się je m.in. po zabiegach i w trakcie trwania rehabilitacji. Lepsze dotlenianie organizmu poprawia jego wydolność.

Wypożyczenie specjalistycznego sprzętu medycznego na okres rehabilitacji to racjonalna decyzja nie tylko ze względów ekonomicznych. Profesjonalne firmy, zajmujące się wynajmem, oferują także serwisowanie urządzenia w trakcie wynajmu. Dzięki temu możemy liczyć na niezakłóconą niczym rehabilitację i minimalizowanie awarii sprzętu, który ma nam pomóc wrócić do zdrowia i pełni sił.