Kule rehabilitacyjne
6 grudnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Sprzęt rehabilitacyjny. Rodzaje kul

Kule rehabilitacyjne zwykło nazywać się potocznie kulami inwalidzkimi. To dzięki nim możliwe jest samodzielnie poruszanie się osób będących po wypadku lub mających inne uszkodzenia układu ruchowego. Istnieje szeroka gama produktów, które – odpowiednio zastosowane – pozwalają na samodzielnie poruszanie się takich pacjentów. Dobór odpowiedniej kuli jest kwestią indywidualną dopasowaną do potrzeb każdej z osób. Warto więc poznać ich rodzaje.

Kule rehabilitacyjne – jak odpowiednio je dopasować?

Kule rehabilitacyjne oferowane są przez producentów dostępne są w dwóch wariantach. Są to modele:

  • łokciowe,
  • pachowe.

Specjalista z firmy „eqmed” Paweł Jara Sklep Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego zauważa: Zdecydowanie częściej wybierane są kule łokciowe. Zastosowanie modeli pachowych przewidziane jest wyłącznie dla pacjentów, którzy dodatkowo borykają się z problemami dłoni i nie są w stanie bezpiecznie korzystać z kuli łokciowej.

Kule pachowe stosuje się również w sytuacji, kiedy rehabilitacja pacjenta wymaga całkowitego odciążenia jednej z kończyn dolnych oraz u osób, które z różnych przyczyn zostały poddane amputacji nogi. Wariant łokciowy jest jednak dużo bardziej uniwersalny i nie powoduje dodatkowego dyskomfortu związanego z uciskaniem okolicy pach.

Jedna czy dwie kule? Na co zwracać uwagę podczas ich wyboru?

W oparciu o współczesne standardy rehabilitacyjne, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z dwóch kul jednocześnie. Pozwala to na przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała – dodatkowo unika się niepotrzebnego oraz nadmiernego obciążenia kręgosłupa, jakie obserwowane jest podczas stosowania wyłącznie jednej kuli.

Co w sytuacji, kiedy z różnych względów konieczne jest korzystanie z jednej kuli? Wówczas ważne jest przestrzeganie bardzo ważnej zasady. Element, na którym wspiera się pacjent, powinien być trzymany w przeciwnej dłoni do rehabilitowanej nogi. Dla przykładu – jeżeli rehabilitowana jest lewa noga, wówczas kula powinna być trzymana w prawej dłoni.

Dobierając kulę również, należy pamiętać o kilku istotnych parametrach takich jak:

  • jej wysokość,
  • możliwość regulacji,
  • materiał, z jakiego została wykonana,
  • możliwość dodatkowych akcesoriów,
  • waga samej kuli.

Opcja regulacji jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala odpowiednio dopasować kulę do wzrostu pacjenta. Nie bez znaczenia jest również sama waga tego elementu.

W przypadku osoby młodszej może to nie być aż tak istotny parametr – jednak lżejsza i równie wytrzymała kula będzie niezwykle pomocna w sytuacji, kiedy korzystać z niej będzie pacjent starszy. Ważne są także różnego rodzaju dodatki, które ułatwiają poruszanie się o kuli. Część modeli ma możliwość zamontowania między innymi antypoślizgowej końcówki, dzięki której przemieszczanie się po śliskiej powierzchni nie będzie stanowić problemu, a tym samym ryzyko upadku zostanie zminimalizowane.